Date

כפר נוער בסיכון – משנה חיים

כפר נוער בסיכון עשוי לעיתים להיות מוגדר כהזדמנות אחרונה של נערים הנמצאים בסיכון לנשירה ממסגרות חינוכיות. נוטים לחשוב כי מוסדות אלו מיועדים רק עבור נערים שביצעו מעשה עברייני או כאלו ממשפחות קשות יום, אך לא כך הדבר. ישנם בארץ בני נוער הזקוקים לתמיכה וסיוע בתחומים שונים (לימודיים, רגשיים ועוד), ואינם מקבלים מענה. לכן, הוקמו מוסדות לנוער בסיכון שמטרתם לטפח את אותם נערים, להעניק להם כלים לצמיחה והתפתחות וכן מענה רגשי מותאם.

מהם התושבים בתוך כפר נוער בסיכון?

מתגוררים בתוך כפר נוער בסיכון אלו נערים הנמצאים בסכנה לנשירה מהמערכת החינוכית. הנשירה עשויה לקרות ממגוון סיבות, למשל כתוצאה מגדילה בסביבה הורית או משפחתית פוגענית אך לא רק. סיבות נוספות לכך הן לקויות למידה חמורות, התנהגות עבריינית, בעיות כלכליות ועוד. המשותף לכלל הסיבות הוא שהן יוצרות תנאים שאינם מאפשרים שגרת חיים מקדמת. אוכלוסייה זו לרוב אינה מאופיינת בפגיעות קוגניטיביות קשות או קשיים נפשיים, אלא נתונה במציאות חיים המסכנת את מימוש הפוטנציאל שלהם בתחומים לימודים, חברתיים, אישיים ועוד. בעקבות כך, נערים שאינם מקבלים מענה ראוי למשל על ידי מוסדות, עלולים למצוא את עצמם בשגרת חיים לא מיטיבה והפערים בינם לבין בני גילם יגדלו עוד ועוד.

כיצד מחליטים מי מגיע אל כפר נוער בסיכון?

כפי שניתן להבין, אל כפר נוער בסיכון ובכלל אל מוסדות דומים, מגיעים ילדים ובני נוער עם מאפיינים מסוימים. כתוצאה מאותם מאפיינים, הם יהיו מוכרים לשירותי הרווחה ולרשויות השונות. במקרים רבים, המשפחות שלהם לא יכולות, ולעיתים גם לא רוצות, לספק להם מענה שימנע מהם להגיע אל הנקודה בה הם נמצאים, ולכן הרשויות ימליצו להעביר אותם אל מוסדות כאלה.

אותם ילדים ובני נוער, יתמודד עם קשיים מסוימים, קשיי התאקלמות, בזמן שהם מגיעים אל הכפר, אך שם הם ימצאו צוות מטפל שיעמוד לרשותם בכל עת וידאג שהם ישתלבו ויוכלו לקבל את המענה הרלוונטי. זאת מתוך הכרה שזו אולי ההזדמנות האחרונה שלהם.

נהוג לשלב ילדים ובני נוער במוסדות המתאימים להם, בוודאי מבחינת גיל אך גם מבחינת מאפיינים אחרים, הן בשביל שיהיה להם קל יותר מבחינה חברתית, רגשית, אישית, וכן בשביל שיוכלו להפיק את התועלת המרבית ולקבל את הכלים הנדרשים. לעיתים זה לוקח זמן, אך באמצעות טיפול מסור וסבלני, אפשר לראות כיצד התהליך משיג תוצאות.

כפר נוער לילדים בסיכון – על קצה המזלג

כפר נוער בסיכון הוא סוג של פנימייה המיועדת עבור נערים בסיכון. הכפרים מהווים מסגרת תומכת ועוטפת המשלבת בתוכה מענה רגשי ואקדמי כאחד. לרוב, החניכים לומדים בבית ספר הנמצא בתחומו, עם ליווי אישי ומתגבר. כמו כן, החניכים לוקחים חלק בפעילויות חברתיות ומגבשות ומפתחים עצמאות – כל אחד על פי יכולתו. בשונה ממסגרות אחרות, כפר נוער לילדים בסיכון מכיל בתוכו את שלל הפעילויות, כל שגרת יומו של החניך מתקיימת בכפר – שינה, אכילה, לימודים, דינמיקה חברתית, חוגים, פעילויות, וטיפולים. זה מהווה יתרון גדול כיוון שכך החניך נמצא בעשייה מקדמת במהלך היום ויש סביבו צוות זמין שיכול לתווך ולעזור בכל הדרוש.

המטרות של כפר נוער בסיכון

המטרות של כפר נוער בסיכון, הוא לאפשר לבני נוער לקבל מענה בשלל תחומים ומצבים בחיים, באופן עקבי, רציף, באמצעות אנשי מקצוע וכלים טיפוליים שונים (כמו סל שיקום), שיאפשרו להם להשתלב בחברה בצורה טבעית ונכונה. הנערים מתמודדים הרבה פעמים עם דברים מעברם ומחייהם, שמונעים מהם אפשרות להתנהל בצורה סדירה בחברה ומקשה על החברה לקבל אותם.

כך למשל, בני נערים שביצעו מעשים עבריינים, הגיעו ממשפחות שאינן מסוגלות לספק להם מענה נורמטיבי כפי שילדים אחרים מקבלים, בעיות קשות בלימודים, בעיות חברתיות ואחרות, יתקשו מאוד להסתגל לחיי החברה ועלולים למצוא את עצמם במקומות מסוכנים לעצמם ולסביבה. על מנת למנוע מהם להגיע לשם, אזי שבמסגרת כפר נוער בסיכון, הם נהנים ממעטפת מקצועית רחבה שעוזרת להם להתמודד עם סיטואציות אלו ובסופו של דבר, מספקת להם כלים בשביל שהם יוכלו לצאת אל העולם ולהשתלב בו.

לא מעט ילדים או בני נוער שעבדו בתוך כפר נוער בסיכון המיועד עבורם, הצליחו בסופו של דבר לסיים בגרויות, להתגייס לצבא, ללמוד באקדמיה ולהתרחק מאותם דברים איתם הם התמודדו כשהיו ילדים או נערים, ולבנות לעצמם חיים נורמטיביים.

בית ספר לנוער בסיכון – כיצד הוא יכול לעזור?

במסגרת כפר נוער ילדים בסיכון, קיים כאמור גם בית ספר המיועד עבורם. במסגרתו הם לומדים את המקצועות הנדרשים, אך מעבר לכך הם מקבלים מענה לצרכים אישיים וחברתיים שונים, נהנים מליווי של מורים ואנשי מקצוע מתמחים. עצם העובדה שהם לומדים עם ילדים במצבים דומים לשלהם, ילדים שהם מכירים מתוך הפנימייה, יכול להקל עליהם מבחינות רבות, בין אם זה חברתיות ובין אם זה לימודיות.

בית ספר לנוער בסיכון יכול לספק להם מענה שהם לא יוכלו לקבל בבתי ספר רגילים, בכל שכבת גיל שהיא. בית ספר רגיל לא יכול לתת דגש ספציפי ונרחב לילדים ונערים במצבם, לא מבחינה רגשית ולא מבחינה לימודית. אין לצוות העוסק בו את ההכשרה הנדרשת ואין לו את הזמן והיכולת לעשות זאת.

לעומת זאת, במסגרת כפר נוער בסיכון עובדים אנשי הוראה ואנשי מקצוע שהתמחו בעבודה עם ילדים ונערים בנצתאים בסיכון, הם יודעים כיצד לבנות תוכניות לימוד מתאימות, איך לעבוד איתם באופן פרטני, כיצד לעזור להם להתמודד עם בעיות שונות, ואיך לקדם אותם במסגרת בית הספר על מנת שירכשו את הכלים הנדרשים.

הצוות של כפר נוער בסיכון

מוסדות לנוער בסיכון ובפרט כפרי נוער מאופיינים בצוות מגוון ומקצועי. הרכב משתנה בין מוסד למוסד, ועשוי לכלול מגוון אנשי צוות עבודה עם נוער בסיכון, ביניהם מנהל/ת הכפר, מנהל/ת בית הספר, מזכיר/ה, רכזים, מורי בית הספר, מדריכים, מתנדבים, אם ו/או אב בית, אנשי תחזוקה וכן צוות פרא-רפואי; עובדים סוציאליים, דיאטנ/ית, מרפאים בעיסוק, פיזיותרפיסטים, קלינאי תקשורת, ותרפיסטים.

אנשי הצוות בתוך כפר נוער בסיכון נמצאים ברמת זמינות משתנה עבור החניכים, אך תמיד ישנו איש צוות זמין בכל רגע נתון. החניכים יכולים לפנות אל הצוות בכל נושא החל מקשיים לימודיים ועד חששות חברתיות. צוות מקצועי של כפר נוער לילדים בסיכון נבחר בקפידה, לכן הוא מורכב מאנשים איכותיים, עם רצון גדול לנתינה.

היתרונות המרכזיים של כפר נוער בסיכון

  • עצמאות בשילוב יחס אישי – לחניכים בתוך כפר נוער בסיכון ישנה הזדמנות מצוינת לפיתוח מיומנויות לחיים עצמאיים. לרוב, הם אחראיים על הדירה בה הם גרים וכן אמורים לקחת על עצמם תורנויות בכפר. עם זאת, החניכים מוקפים בצוות תומך ומקצועי הזמין עבורם לכל שאלה. הם מקבלים עזרה ותמיכה גם בבית הספר וגם בכפר עצמו, בנושאים כמו לימודים, חברים, קשיים רגשיים ועוד.
  • תכנים מעשירים – כפר נוער לילדים בסיכון כולל בתוכו תכנים מיוחדים שלא שגורים באופן טבעי בחיים בקהילה. התכנים כוללים מגמות מקצועיות מגוונות, יחידות מדריכים בנושאים שונים, וכן הפקות אירועים בכפר.
  • טיפולים – החניכים מקבלים טיפוליים רגשיים ושיקומיים מהצוות הפרא-רפואי. 
  • הזדמנויות חברתיות – לאוכלוסייה זו פעמים רבות קשה ליצור קשרים משמעותיים ממגוון סיבות, לעיתים הם מגיעים מסביבות לא מאפשרות, ולעיתים הם לא מצליחים לפתח בעצמם את הכלים לשם כך. לכן, מסגרת כמו כפר נוער עשויה לספק להם פלטפורמה נוחה ליצירת קשרים, וכן קבלת תיווך מהצוות במידת הצורך.

כפר נוער בסיכון- לסיכום

חשוב לזכור כי נערים ונערות הנמצאים בסיכון מוגדר כאוכלוסייה מגוונת הזקוקה למסגרת הנכונה כדי לא לנשור ממסגרת חינוכית וכן כדי לצמוח ולהתפתח. כפר נוער בסיכון בדומה אצל קהילה תומכת לנפגעי נפש, עונה על צורך זה בעזרת צוות מיומן, תכנים, מסגרות טיפול וליווי אישי. לכן, במקרים אלה בשביל משרות דרושים צריך אנשים מיוחדים.

אנחנו מזמינם אתכם לפנות אלינו לקבלת מידע. הצוות שלנו מזמין אתכם לפנות אלינו, בכל עת, ואנחנו נשמח לספק לכם מידע נוסף אודות כפר נוער בסיכון, אודות השירותים המסופקים במקום וכיצד הם יכולים לעזור לילדים ובני נוער הזקוקים להם. הצוות שלנו עומד לרשות כל מי שפונה אלינו, ומוכן לענות על כל שאלה, ולייעץ, במטרה לאפשר את שילובם של הילדים והנערים, בצורה אופטימאלית בכפר, על מנת שנוכל לעזור ולקדם אותם.
אל תהססו לפנות אלינו, אנחנו כאן לרשותכם לכל שאלה.