Date

דרושים מדריכים שיקומיים

מדריך שיקומי

יש לא מעט תפקידים ומשרות בתחום החינוך, ואם חשבתם שתפקיד חינוכי מוביל אתכם הישר לבית הספר, טעות בידיכם. יש אופציות נוספות ומשרות שתוכלו לאייש בלי להתקרב אפילו לבית הספר או לתפקיד המורה או הגננת. אחד התפקידים נקרא בשם מדריך שיקומי. מדובר על תפקיד בעל חשיבות רבה והשפעה על אוכלוסייה חלשה שזקוקה להדרכה מיוחדת ולסיוע משמעותי. המדריך יכול למלא תפקידים במוסדות שונים וללוות מתמודדים מסוגים שונים ובטווח גילאים נרחב. על התפקיד ועל המהות שלו במאמר זה.

מדריך שיקומי, למי זה מתאים?

עבודה בתפקיד של מדריך שיקומי תוכל להתאים לאנשים שיש להם רצון לסייע ולהביא תועלת לאנשים. כמובן שמלבד ליכולת הבסיסית,, עליו לעבור הכשרה נאותה כדי להתאים לתפקיד. למעשה עליו להכיר את אוכלוסיית היעד, את המאפיינים שלהם ואת ההתמודדויות שהם נתקלים בהם, כדי שהוא יהיה מסוגל לתמוך בהם, לספק להם את המענה הנדרש להם, ולהוביל אותם בדרך היעילה והנכונה לשיפור איכות החיים שלהם. ובכמה מילים – מדריך זה הוא בעל יכולות אישיות מתקדמות ועם השכלה הולמת לתפקיד. שילוב של שני אלו מאפשר למדריך להועיל, לשקם ולקדם את המתמודדים.

מדריך שיקומי דרושים: תהליך שיקומי

מדריך שיקומי ממלא תפקיד חשוב מאוד בתהליך השיקום של מתמודדים. המעטפת המלאה שהמתמודדים מקבלים נועדה לתמוך בהם בתהליך שיקומי, והשתלבות בחברה הרגילה ובאורח חיים מאוזן ותקין. זאת בהתאם למצב הנוכחי וליכולות של המתמודד. לשם כך הם זקוקים לליווי צמוד, להדרכה מלאה ולסיוע בתחומים שונים. מדריך טוב יכול להוביל את המתמודדים בתהליך יעיל ומותאם היטב לצרכים וליכולות הנוכחיות שלהם, במטרה להתגבר על הקשיים ועל ההתמודדויות ולהשיג מטרות ויעדים. כל זאת בהתאם לתוכנית הטיפולית שנבנתה עבורם על ידי אנשי מקצוע מומחים ובהתאם לאבחון ולנקודת המוצא של המתמודד.

מה תפקידו של מדריך שיקומי?

כל מתמודד שנזקק למעטפת שיקומית הוא אינדיבידואל, ייחודי ובעל תכונות, יכולות ומגבלות משלו. לפיכך גם תוכנית השיקום שלו מותאמת אישית עבורו בהתאם למצבו, לקשייו ולרמת המוטיבציה שלו. אנשי מקצוע מומחים הם אלו שבונים את התוכנית השיקומית, תפקיד המדריך הוא להיות חלק מכל התהליך הזה. לאפשר לו להתרחש באופן הרצוי, ללוות את המתמודד בשלבים שונים ביישום התוכנית, ולתת בו אמון שהוא מסוגל ויכול. אם תשאלו מה תפקידו של מדריך שיקומי התשובה ברורה – לספק למתמודד תמיכה הולמת בתהליך האישי שלו. כמובן שכל מתמודד פוגש במהלך השבוע צוות של מדריכים שכל אחד מהם ממלא את התפקיד בזמנים משלו ומול סיטואציות אחרות; בלימודים, במגורים, ברכישת הרגלים ויכולות ועוד.

דרושים מדריך שיקומי – סוגים שונים של מתמודדים

מדריך שיקומי הוא איש צוות שמלווה את המתמודדים השונים בפנימיות, במוסדות או בקהילה. תמיד יש למדריך תפקיד חשוב מאוד והוא דמות משמעותית עבור המתמודדים. חשוב להבין שיש סוגים שונים של מתמודדים. יש את אוכלוסיית מתמודדי הנפש, אלו שסובלים מקשיים נפשיים או מחלות מאובחנות ברמות שונות. יש מתמודדים שהקושי שלהם נוצר בגין פגיעות, חשיפות וכדומה. המשותף בין המתמודדים הוא הצורך להתמודד ברמת היום יום, לצלוח את נקודות הקושי ולשפר את איכות החיים שלהם למרות נקודות החולשה שלהם. דרושים מדריך שיקומי שיבין לליבם של המתמודדים, יכיר את הקשיים שלהם וידע לכוון ולהוביל אותם לחיים טובים ויפים יותר.

כאשר דרושים מדריכים שיקומיים, האם ניתנת הדרכה?

היות ותפקיד המדריך משמעותי מאוד, ובגלל העובדה שהוא צריך לפעול באופן ממוקד מטרה ומותאם היטב למוגבלות ולצרכים של המתמודד, הוא צריך לקבל הדרכה מקצועית לגבי כל אחד מהמתמודדים. אנשי חינוך העונים על מודעת דרושים מדריכים שיקומיים יקבלו מענה מקצועי כמו גם תכנית טיפולית אישית מותאמת וישיבות צוות לקבלת החלטות ומידע באשר למצבו הנוכחי של כל אחד מהמתמודדים למשרה. באופן זה כל אנשי הצוות שבאים במגע עם המתמודד למשרה יהיו מתואמים היטב, יעבדו בקול אחד ויוכלו לספק מענה אופטימלי ויעיל.

על עבודה כמדריך בפנימייה

אחד המוסדות שניתן לעבוד בהם כמדריך טיפולי הוא פנימייה טיפולית. פנימייה זו מיועדת לילדים ולבני נוער מתמודדים שזקוקים למעטפת מלאה ולליווי מקצועי לכל אורך הדרך. בעוד שבני גילם הבריאים מסוגלים ללכת לבית הספר, לחזור הביתה, לבלות עם בני גילם ולבצע משימות יום-יומיות, מתגוררים בפנימייה זקוקים למסגרת אחרת ומיוחדת. בפנימייה הם יקבלו את כל הצרכים שלהם, כולל מקום שינה, תזונה הולמת וכמובן צוות מקצועי שילווה אותם לכל אורך היום מול כל צורך ורצון שלהם. בשביל עבודת מדריך שיקומי דרושים אנשים המעוניינים לעבוד בתפקיד חשוב ומשמעותי מאוד בפנימייה, מול הנערים או הילדים שחיים במקום. כאשר מדובר על מתמודדי נפש, גם להם יש פתרון דיור- דיור מוגן לנפגעי נפש.

עבודה ושליחות במקום אחד

אם אתם נמשכים לתחום החינוך, אם אתם מחפשים עבודה בחינוך ורואים את עצמכם בעמדת דמות מבוגרת מכילה, משפיעה ומקדמת, מודעת דרושים מדריך שיקומי יכולה להביא לכם את התפקיד הבא שלכם. אין ספק שהעבודה הזו ממלאה את הלב בסיפוק ומשמעות, נותנת לכם הרגשה שאתם מועילים למי שזקוק יותר מכל לתמיכה ולעזרה, ואתם בעלי משמעות לקבוצה מתמודדת וחלשה.