Date

עבודה בפנימיות – יוצרים עולם

עבודה בפנימיות זו עבודה מיוחדת מאוד ובפרט עבודה בפנימיות נוער בסיכון. עבודה בפנימיה לא מתאימה לכל אחד, אך עבור אלו שכן – מובטחת שגרה מעניינת, מלמדת, מאתגרת, ומספקת. ישנה עבודה בפנימייה שמצריכה תואר או ניסיון, אך קיימת עבודה בפנימייה ללא ניסיון לאלו המתחילים לרכוש את הידע המקצועי שלהם. רוצים לשמוע עוד? פרטים נוספים במאמר שלפניכם.

 

מהי פנימייה?

פנימייה זה כביכול ביטוי מוכר וידוע, אך בכל זאת בואו ניישר קו לפני שנתחיל. פנימייה היא מוסד המשלבת שני דברים עיקריים: מגורים וחינוך. פנימיות משמשות גם עבור אוכלוסיות נוער בסיכון שלא יכולים לגור בבית הוריהם באופן קבוע, אך גם עבור נערים ונערות המעוניינים לגור מחוץ לבית מתוך בחירה על מנת לפתח רמת עצמאות – העצמאות הניתנת לחניכים נקבעת לרוב לפי גיל החניך והאמון שנוצר בינו לבין הצוות החינוכי.
החניכים בפנימייה נמצאים תחת חסותם של הנהלת וצוות הפנימייה וזקוקים לאישור על מנת לצאת משטחה. חלק מהפנימיות כוללות מוסד לימודים, אך חלקן מיועדות למגורים בלבד. בדרך כלל המגורים מחולקים לפי מגדר – בנים ובנות ישנים באזורים נפרדים. בנוסף, פנימיות כוללות פעילויות העשרה כמו חוגים, תחרויות, ערבי גיבוש ועוד.

הגשת מועמדות - דרושים

מוזמנים להגיש מועמדות בצירוף קו"ח באמצעות הטופס

 

מה כוללת עבודה בפנימייה?

עבודה בפנימייה מגוונת ומשתנה לפי סוג התפקיד. בפנימיות ישנו מערך עובדים רחב וישנן תמיד משרות פתוחות. מערך העובדים כולל עובדי הנהלה, עובדים סוציאליים, מטפלים תרפויטיים, פסיכולוגים, פסיכיאטרים, מדריכים ועוד. אל הצוות הקבוע מצטרפים סטודנטים בהכשרה מעשית ונוער בשנת שירות המבצעים עבודה בפנימייה ללא ניסיון. יחד, הצוות הקבוע והמשתנה יוצרים מארג עובדים תומך ומסור.

עבודה בפנימיה המבוצעת על ידי שלל בעלי התפקידים כוללת תמיד ליווי אישי של החניכים בפנימייה. לכל תפקיד יש סוג אחר של עבודה. חלקם עובדים עם החניכים בצורה רגשית יותר, חלקם מתמקדים בהכנתם לחיים הבוגרים מבחינה מקצועית, חלקם עסוקים בחינוך, בפיתוח האישיות שלהם ועוד. יחד, עובדי הפנימייה פועלים כדי ליצור עבור החניכים חיים מלאים על מנת שיממשו את הפוטנציאל הגלום בהם.

 

מה צריך בשביל עבודה בפנימיות?

עבודה בפנימיות נוער בסיכון לא מתאימה לכל אחד וכוללת דרישות המשתנות ממשרה למשרה, לעיתים צריך כמה שנות ניסיון עבור תפקידים בכירים, אך כאמור ישנה גם עבודה בפנימייה ללא ניסיון. בנוסף, לתפקידים מסוימים יש צורך בהחזקת תואר כמו עבודה סוציאלית או פסיכולוגיה. עם זאת, לחלק מהמשרות יש דרישה ליכולות אישיות בלבד כמו חוסן נפשי, יכולת לעמוד בתנאי לחץ, רגישות, יכולות בינאישיות, רצון לתת ולקדם, גישה לנוער ועוד.

 

סוגי פנימיות

ישנה עבודה בפנימיות מסוגים שונים. הפנימיות שונות זו מזו בפרמטרים רבים, כדאי לבדוק מה הכי מתאים לכם כאשר אתם מחפשים עבודה בפנימיות.

  • ותק – פנימיות נבדלות זו מזו במספר השנים שהן קיימות. יש בארץ פנימיות שהוקמו לפני עשרות שנים ולעומת זאת יש כאלו שהוקמו ממש בשנת 2022.
  • גודל – פנימיות קיימות במגוון גדלים החל מכאלו שנחשבות "משפחתיות" יותר מבחינת כמות החניכים ועד פנימיות גדולות המחולקות להרבה קבוצות קטנות.
  • גיל – ישנן פנימיות לגילאים צעירים יותר הנחשבות "בתי ילד" וישנן פנימיות לנערים עד גיל 18.
  • אזור בארץ – כמובן שפנימיות פזורות בכל רחבי הארץ, מצפון ועד דרום כדי לענות על הצורך בבית חם עבור כל ילד שזקוק.
  • אוכלוסייה – קיימת עבודה בפנימיות המאכלסות סוגי אוכלוסייה שונים – חינוך רגיל, נוער בסיכון, פוסט טראומתיים, ליקויי למידה, בעלי עבר עברייני ועוד.
  • פעילויות – פנימיות נבדלות זו מזו בפעילויות מרכזיות המתקיימות בהן. למשל בחלקן יש דגש על חוגים מוזיקליים ובאחרות עבודות בנייה ונגרות הן הדומיננטיות.

 

מה לגבי שכר עבודה בפנימיות?

כפי שיש סוגים רבים של עבודה בפנימיות, כך יש טווח רחב של תלושי שכר. השכר נקבע על פי קריטריונים שונים, ביניהם: סוג עבודה, ותק בפנימייה, שנות ניסיון כלליות, מתי מתקיימת העבודה – יום חול/חג/שבת, המצב הכלכלי של המוסד, אזור בארץ ועוד. יתר על כן, חשוב לציין כי עבודה בפנימיות נוער בסיכון מספקת שכר משמעותי נוסף – תחושת סיפוק והתפתחות אישית. עבודה בפנימיות הללו מעניקות ערך מוסף גבוהה לעומת עבודות רבות אחרות.

 

לסיכום

עבודה בפנימיות עשויה להוות חוויה מעניינת, מאתגרת, מעצימה ומשמעותית – בין אם אתם אנשי מקצוע מתאימים או סטודנטים בתחילת דרככם המקצועית. יש אופציות רבות לעבודה בפנימייה לפי אזור בארץ, סגנון וגיל החניכים, סדר גודל הפנימייה ועוד. אם אתם אנשים רגישים, עם ראש על הכתפיים ובעלי גישה טובה לבני אדם, עבודה בפנימיות יכולה להתאים לכם מאוד.