Date

עבודה בפנימיות – יוצרים עולם

עבודה בפנימיות

עבודה בפנימיות זו עבודה מיוחדת מאוד אשר לא מתאימה לכל אחד, אך עבור אלו שכן – מובטחת שגרה מעניינת, מלמדת, מאתגרת, ומספקת. ישנה עבודה בפנימייה שמצריכה תואר או ניסיון, אך קיימת עבודה  ללא ניסיון לאלו המתחילים לרכוש את הידע המקצועי שלהם. רוצים לשמוע עוד? פרטים נוספים במאמר שלפניכם.

מהי פנימייה?

פנימייה זה כביכול ביטוי מוכר וידוע, אך בכל זאת בואו ניישר קו לפני שנתחיל. פנימייה היא מוסד המשלבת שני דברים עיקריים: מגורים וחינוך. פנימיות משמשות גם עבור נוער שלא יכול לגור בבית הוריהם באופן קבוע, אך גם עבור נערים ונערות המעוניינים לגור מחוץ לבית מתוך בחירה על מנת לפתח רמת עצמאות – העצמאות הניתנת לחניכים נקבעת לרוב לפי גיל החניך והאמון שנוצר בינו לבין הצוות החינוכי.

הגשת מועמדות - דרושים

מוזמנים להגיש מועמדות בצירוף קו"ח באמצעות הטופס

החניכים בפנימייה נמצאים תחת חסותם של הנהלת וצוות הפנימייה וזקוקים לאישור על מנת לצאת משטחה. חלק מהפנימיות כוללות מוסד לימודים, אך חלקן מיועדות למגורים בלבד. בדרך כלל המגורים מחולקים לפי מגדר – בנים ובנות ישנים באזורים נפרדים. בנוסף, פנימיות כוללות פעילויות העשרה כמו חוגים, תחרויות, ערבי גיבוש ועוד.

מה כוללת עבודה בפנימייה?

פנימייה טיפולית היא מגוונת ומשתנה לפי סוג התפקיד. בפנימיות ישנו מערך עובדים רחב וישנן תמיד משרות פתוחות. מערך העובדים כולל עובדי הנהלה, עובדים סוציאליים, מטפלים תרפויטיים, פסיכולוגים, פסיכיאטרים, מדריכים ועוד. אל הצוות הקבוע מצטרפים תלמידים בהכשרה מעשית ונוער בשנת שירות המבצעים עבודה בפנימייה ללא ניסיון. יחד, הצוות הקבוע והמשתנה יוצרים מארג עובדים תומך ומסור.

עבודה בפנימיה המבוצעת על ידי שלל בעלי התפקידים כוללת תמיד ליווי אישי של החניכים בפנימייה. לכל תפקיד יש סוג אחר של עבודה. חלקם עובדים עם החניכים בצורה רגשית יותר, חלקם מתמקדים בהכנתם לחיים הבוגרים מבחינה מקצועית, חלקם עסוקים בחינוך, בפיתוח האישיות שלהם ועוד. יחד, עובדי הפנימייה פועלים כדי ליצור עבור החניכים חיים מלאים על מנת שיממשו את הפוטנציאל הגלום בהם.

מה צריך בשביל עבודה בפנימיות?

עבודה בפנימיות לא מתאימה לכל אחד וכוללת דרישות המשתנות ממשרה למשרה, לעיתים צריך כמה שנות ניסיון עבור תפקידים בכירים, אך כאמור ישנה גם עבודה ללא ניסיון. בנוסף, לתפקידים מסוימים יש צורך בהחזקת תואר כמו עבודה סוציאלית או פסיכולוגיה. עם זאת, לחלק מהמשרות יש דרישה ליכולות אישיות בלבד כמו חוסן נפשי, יכולת לעמוד בתנאי לחץ, רגישות, יכולות בינאישיות, רצון לתת ולקדם, גישה לנוער ועוד.

סוגי פנימיות

ישנה עבודה מסוגים שונים. הפנימיות שונות זו מזו בפרמטרים רבים, כדאי לבדוק מה הכי מתאים לכם כאשר אתם מחפשים עבודה בפנימיות.

 • ותק – פנימיות נבדלות זו מזו במספר השנים שהן קיימות. יש בארץ פנימיות שהוקמו לפני עשרות שנים ולעומת זאת יש כאלו שהוקמו ממש בשנת 2022.
 • גודל – פנימיות קיימות במגוון גדלים החל מכאלו שנחשבות "משפחתיות" יותר מבחינת כמות החניכים ועד פנימיות גדולות המחולקות להרבה קבוצות קטנות.
 • גיל – ישנן פנימיות לגילאים צעירים יותר הנחשבות "בתי ילד" וישנן פנימיות לנערים עד גיל 18.
 • אזור בארץ – כמובן שפנימיות פזורות בכל רחבי הארץ, מהמרכז, פנימיה ירושלים, בצפון ובדרום כדי לענות על הצורך בבית חם עבור כל ילד שזקוק.
 • אוכלוסייה – קיימת עבודה בתוך פנימיות המאכלסות סוגי אוכלוסייה שונים – חינוך רגיל, נוער בסיכון, פוסט טראומתיים, ליקויי למידה, בעלי עבר עברייני וכן פנימייה פוסט אשפוזית לאחר אשפוז בבית חולים. 
 • פעילויות – פנימיות נבדלות זו מזו בפעילויות מרכזיות המתקיימות בהן. למשל בחלקן יש דגש על חוגים מוזיקליים ובאחרות עבודות בנייה ונגרות הן הדומיננטיות.

מה לגבי שכר עבודה בפנימיות?

כפי שיש סוגים רבים של עבודות כמו למשל עבודה בפנימיות עם מגורים או בלי, כך יש טווח רחב של תלושי שכר. השכר נקבע על פי קריטריונים שונים, ביניהם: סוג עבודה, ותק בפנימייה, שנות ניסיון כלליות, מתי מתקיימת העבודה – יום חול/חג/שבת, המצב הכלכלי של המוסד, אזור בארץ ועוד. יתר על כן, חשוב לציין כי העבודה מספקת שכר משמעותי נוסף – תחושת סיפוק והתפתחות אישית. פנימיות הללו מעניקות ערך מוסף גבוהה לעומת עבודות רבות אחרות.

מה עוד צריך לדעת?

אם אתם שוקלים ברצינות את האופציה של עבודה בפנימיות עליכם לדעת עוד מספר דברים חשובים מאוד. 

 • עבודה בפנימייה היא עבודה עם לב. היא לא עבודה שמגיעים כדי להעביר כרטיס ולסמן ווי על המטלות. עבודה זו דורשת הרבה מחשבה ואכפתיות, עבודה שיוצרת קשרים אנושיים רגישים ומשמעותיים עבור כל אחד מהנערים שבפנימייה. דרושים בפנימיות עובדים שהופכים להיות משמעותיים עבור הנערים, ולכן ברוב המודעות דרושים סטודנטים לסיעוד. זו גם הסיבה לכך שזו עבודה שגורמת לסיפוק רב ולתחושה מענגת של נתינה.
 • אמנם אתם באים לעבודה ומצפים להכנסה כספית, אבל בסופו של דבר עבודה בפנימיות עם מגורים גורמת לכם לתת הרבה יותר ממה שאתם מקבלים. הסיבה לכך היא שאתם נותנים את עצמכם, את האישיות ואת האנושיות שלכם. אתם מעניקים לנער שנמצא במצב סיכון מעטפת של ביטחון, הגנה והכלה. דברים משמעותיים כל כך שאי אפשר לקנות אותם תמורת כל הון שבעולם.
 • עבודה ללא ניסיון אפשרית גם היא. אמנם יש עדיפות לעובדים מנוסים שכבר צברו הצלחות עם הנוער עבור עבודה פנימיות. אבל גם עובדים חדשים, כאלו שטרם התנסו עם נוער בסיכון, אך רואים את עצמם מתאימים לתפקיד, עשויים להשתלב בעבודה ולהצליח בה מאוד. זאת אם הם אכן מתאימים לכך מבחינת האישיות שלהם. אם יש להם גישה, הבנה ויכולת להכיל את בני הנוער המתמודדים.
 • חשוב מאוד לדעת שהדרכה מקצועית חשובה מאוד במהלך עבודה בפנימיה כולל מגורים, ההדרכה המקצועית נועדה לתת לעובד כלים מקצועיים שיאפשרו לו לזהות מצבי חירום, ילמדו אותו להתמודד עם תגובות שונות והתנהגויות כאלו ואחרות. הדרכה טובה מספקת ביטחון ומקנה לעובד את הידע הנחוץ לו בעבודה.
 • נקודה משמעותית נוספת לגבי עבודה בפנימיות עם מגורים היא שהעובדים מספקים מעטפת שכוללת את כל שעות היממה. מה שאומר שעלולה להתרחש שחיקה שגוררת התעייפות והתנהלות פחות יעילה מול החניכים. מסיבה זו חשוב מאוד לדאוג לעצמנו לאוורור, לחופשות ולתת מקום לתחביבים ולצרכים האישיים שלנו. כי כל מי שעובד עם אנשים עלול להישחק ולאבד את השמחה בעבודה, אם הוא אינו דואג לעצמו. לחופשה טובה, לזמנים עם המשפחה ועוד.

עבודה בפנימיות עם מגורים

עבודה בפנימיות עם מגורים עשויה להוות חוויה מעניינת, מאתגרת, מעצימה ומשמעותית – בין אם אתם אנשי מקצוע מתאימים או תלמידים בתחילת דרככם המקצועית. יש אופציות רבות לעבודה לפי אזור בארץ, סגנון וגיל החניכים, סדר גודל הפנימייה ועוד. אם אתם אנשים רגישים, עם ראש על הכתפיים ובעלי גישה טובה לבני אדם, עבודה בפנימיות יכולה להתאים לכם מאוד.