Date

עבודה עם נוער בסיכון – איכות ומשמעות

עבודה עם נוער בסיכון

בישראל חיים כיום נערים בסיכון ממגוון רקעים, גילאים ואזורים בארץ וישנן סיבות רבות לכך שהם מוגדרים בצורה הזו. עבודה עם נוער בסיכון דורשת רגישות, ולכן הצוות צריך להיות מורכב מאנשים בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה, מסירות ומקצועיות. במידה ואתם כאלו, הכתבה הבאה בהחלט תעניין אתכם.

מי מוגדר כנוער בסיכון?

נוער בסיכון הם חלק מאוכלוסיית אנשים החיים במצבי מצוקה, אלו גורמים להם לסכנה ממשית או פוטנציאלית, כאשר הם נמצאים בסמיכות לבני משפחתם. כתוצאה מכך, משפחתם אינה מהווה סביבה תומכת או מקור ביטחון עבורם. כמו כן, חיים בסביבה כזו עשויים לפגוע בהתפתחות תקינה ורכישת מיומנויות, בבריאות הנפשית ואף בקיום הפיזי. ניתן להסיק מכך כי עבודה זו היא עבודה משמעותית ובעלת ערך רב, לשני הצדדים.

דרישות עבודה עם נוער בסיכון

עבודה כזו הינה מגוונת, כל משרה בעלת דרישות שונות. חלק מהמשרות דורשות תואר מסוים, חלקן דורשות ניסיון כלשהו, אך השכלה גבוה וניסיון אינם תמיד דרושים עבודה עם נוער בסיכון קיימת גם עבור אלו שרק נכנסים לשוק העבודה – ישנה דרישה גם למשרות עבודה עם נוער בסיכון ללא ניסיון, בהן צריך בעיקר יחסי אנוש טובים וכישורים לעבודה בינאישית. משרות נתפסות ומגיעות במקומן חדשות, אך מה שבטוח תמיד ישנן משרות פתוחות – דרושים עובדים בכל עת!

הגשת מועמדות - דרושים

מוזמנים להגיש מועמדות בצירוף קו"ח באמצעות הטופס

מה כוללת עבודה עם נוער בסיכון?

עבודה כזו כוללת סוגים שונים של משרות כמו עבודה סוציאלית, הדרכה וליווי, הנהלת בית ועוד. כל סוג משרה כולל בתוכו פירוט עבודה שונה, ודגשים ייחודיים. אך באופן כללי כל  העבודות כוללות דרישה של ליווי חניכים, זמינות, רצון לקדם ולתרום, גישה לאוכלוסייה רגישה ועוד. מעבר לכך, חשוב לציין כי את העבודה הזו מלווה תחושת שליחות וסיפוק מתמשכים, זו איננה עבודה מהסוג שאנחנו נתקלים בדרך כלל, ועשויים לקרות בה תהליכים משמעותיים ובלתי נתפסים עם החניכים!

מי מתאים בשביל עבודה עם נוער בסיכון?

האוכלוסייה הינה רגישה ומיוחדת, לכן דרושים לעבודה עם נוער בסיכון כישורים מיוחדים. לכל משרה ספציפית יש כמובן את הדקויות הייחודיות לה, אך באופן כללי עבור עבודה עם נוער במצוקה, המועמד צריך להיות בעל יכולת הכלה, יציבות נפשית, יכולת שמירה על גבולות, אחריות אישית וסביבתית, מוטיבציה לעבודה גמישה ומאתגרת ועוד. עם זאת, לאלו שיעמדו בקריטריונים מובטחות משרות מעניינות ומלמדות המעבירות את מי שעובד בהן תהליך התפתחותי אישי ומקצועי.

עבודה לפי אזורים בארץ

ישנה עבודה בתחום בכל רחבי הארץ, ומיוחד דרך פנימיות נוער. ניתן למצוא מקום עבודה על פי קרבה למקום מגורים או העדפה לאזור. למשל, אלו האוהבים את עיר הקודש יכולים לחפש עבודה עם נוער בסיכון בירושלים. אם אתם מעוניינים לגור בעיר הגדולה ולהשתכר בעזרת עבודה עם נוער בסיכון תל אביב היא העיר שלכם! אמנם ישנן משרות עבודה עם נוער בסיכון במרכז הארץ, אך לא רק – גם באזורים הפריפריים יותר קיימים מוסדות טובים בהם ניתן לעבוד. למשל יש מקומות עבודה עם נוער בסיכון בדרום ואם תרצו להצפין ולמצוא עבודה עם נוער בסיכון חיפה היא עיר אפשרית בהחלט.

עבודה עם נוער בסיכון שכר

למרות תחושת השליחות, גם כשמדברים על עבודה עם נוער בסיכון שכר הינו מרכיב בלתי נפרד מקריטריונים של בחירה במקצוע. חשוב לדעת כי השכר אינו קבוע אלא נקבע על פי משתנים שונים כמו סוג משרה, היקף משרה, ניסיון, סוג מוסד, היקף הצוות ועוד. לכן, משרה כזו עשויה לתגמל בטווח רחב של היקפי שכר.

כך משלבים עבודה עם שליחות

שגרת יומם של מרבית האנשים כוללת יציאה לעבודה. יש מגוון עצום של עבודות בתחומים מגוונים מאוד. כל אדם מתחבר לתחום העיסוק שלו בהתאם לתכונות האישיות שלו ולתחושת השליחות שקיימת בתוכו. אם אתם מרגישים שאתם יכולים לסייע ולהשפיע, אם אתם נמשכים לתחום הנוער וחולמים לקדם בני נוער במצבי סיכון כאלו ואחרים, אתם מוזמנים לחפש אחר מודעות דרושים נוער בסיכון. כך תוכלו למצוא לעצמכם את המשרה שמאפשרת לכם לעבוד ולהרוויח, ובד בבד אתם עושים את מה שאתם רוצים ורואים לנכון לעשות בחיים שלכם – דרושים נוער בסיכון, עבודה משמעותית עבורכם.

החשיפה לדפוסי החיים והאישיות של העובד

חשוב לתת את הדעת לכך עם נוער בסיכון עלולה לחשוף את הצוות להרגלים גרועים, דרושים נוער בסיכון מציב אתכם מול התמכרויות חמורות ולדפוסי חיים ירודים. כל אלו עלולים להשפיע במידה כזו או אחרת על המחשבה ועל אורח החיים של העובד. היות שכך חשוב מאוד שכל עובד שמתעניין בתחום נוער בסיכון עבודה ייתן את הדעת על כך, ויהיה ערני לגבי התהליך שהוא עובר במהלך תחילת העבודה וכן בתקופת ההמשך. כדי לשמור על עצמו ועל האישיות שלו, בלי להיות מושפע מהרגלי החיים של נערות בסיכון דרושים. אמנם ברור שכאשר באים לעבודה לא מתכוונים שיתרחשו תהליכים שכאלו, אבל המציאות מלמדת שזה בהחלט עלול לקרות. לא יזיק לכל אחד לעשות חושבים מפעם לפעם, ולבדוק כיצד העבודה לצד נוער בסיכון במצב קצה משפיעים עליו מכל בחינה. דרושים נוער בסיכון חרדי עבודה שמצריכה בדיקה עצמית וחשיבה על העתיד. דרושים נוער בסיכון – שמרו על האישיות ועל הערכים שלכם.

לאהוב ולהעריך כל חניך 

סוד ההצלחה בעבודה מול בני נוער וילדים היא אהבה אמיתית והערכה לכל אחד מהחניכים. מה שאומר שככל שהמדריך מצליח לגלות בכל נער ונערה, גם אלו שנמצאים במצבי קצה חמורים, נקודות קטנות של אור, פיסות של תכונות אופי חיוביות ועשייה טובה – הוא יצליח לאהוב באמת ולהביע הערכה כנה לכל אחד מהנערים. והם מחזירים בגדול. כי בסופו של דבר נער שהספיק לאבד את הגבולות, לנשור מבית הספר ולהגיע למצב של סיכון הוא נער שזקוק יותר מכל לדברים החשובים האלו. דרושים לעבודה עם נוער בסיכון המון אהבה והכלה. כי אם הוא רק יחוש אהוב, רק ירגיש שיש כאן מישהו שמעריך אותו באמת על ערכים שראויים להערכה, הוא יתחיל תהליך של התקדמות אישית ובנית האישיות שלו.

עבודה עם נוער בסיכון- סיכום

עבודה מסוג זה טומנת בחובה מגוון אפשרויות תעסוקה. אנשים שעובדים במשרות אלו הם חוד החנית ללא ספק, כיוון שהם אמורים להיות בעלי כישורים ואיכויות רבות. משרות אלו פזורות ברחבי הארץ. למשל, אם אתם מתגוררים במרכז ומעוניינים במשרת עבודה  בראשון לציון זו בהחלט אפשרות קיימת עבורכם למציאת משרה. אך ישנם מוסדות שמחכים לכם גם בצפון וגם בדרום. אם אתם מעוניינים בעבודה מרתקת בה תוכלו להוביל תהליכים משמעותיים עבור אוכלוסייה ייחודית, זו העבודה עבורכם.