Date

עבודה עם נוער בסיכון – איכות בלתי מתפשרת

עבודה עם נוער בסיכון

בישראל חיים כיום נערים בסיכון ממגוון רקעים, גילאים ואזורים בארץ וישנן סיבות רבות לכך שהם מוגדרים בצורה הזו. עבודה עם נוער בסיכון דורשת רגישות, ולכן הצוות צריך להיות מורכב מאנשים בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה, מסירות ומקצועיות. במידה ואתם כאלו, הכתבה הבאה בהחלט תעניין אתכם.

מי מוגדר כנוער בסיכון?

נוער בסיכון הם חלק מאוכלוסיית אנשים החיים במצבי מצוקה, אלו גורמים להם לסכנה ממשית או פוטנציאלית, כאשר הם נמצאים בסמיכות לבני משפחתם. כתוצאה מכך, משפחתם אינה מהווה סביבה תומכת או מקור ביטחון עבורם. כמו כן, חיים בסביבה כזו עשויים לפגוע בהתפתחות תקינה ורכישת מיומנויות, בבריאות הנפשית ואף בקיום הפיזי. ניתן להסיק מכך כי עבודה זו היא בעלת ערך רב, לשני הצדדים.

הגשת מועמדות - דרושים

מוזמנים להגיש מועמדות בצירוף קו"ח באמצעות הטופס

דרישות עבודה עם נוער בסיכון

עבודה כזו הינה מגוונת, כל משרה בעלת דרישות שונות. חלק מהמשרות דורשות תואר מסוים, חלקן דורשות ניסיון כלשהו, אך השכלה גבוה וניסיון אינם תמיד דרושים עבודה עם נוער בסיכון קיימת גם עבור אלו שרק נכנסים לשוק העבודה– ישנה דרישה גם למשרות ללא ניסיון, בהן צריך בעיקר יחסי אנוש טובים וכישורים לעבודה בינאישית. משרות נתפסות ומגיעות במקומן חדשות, אך מה שבטוח תמיד ישנן משרות פתוחות – דרושים עובדים בכל עת!

מה כוללת עבודה עם נוער בסיכון?

משרה כזו כוללת סוגים שונים של משרות כמו עבודה סוציאלית, הדרכה וליווי, הנהלת בית ועוד. כל סוג משרה כולל בתוכו פירוט שונה, ודגשים ייחודיים. אך באופן כללי כל  העבודות כוללות דרישה של ליווי חניכים, זמינות, רצון לקדם ולתרום, גישה לאוכלוסייה רגישה ועוד. מעבר לכך, חשוב לציין כי את העבודה הזו מלווה תחושת שליחות וסיפוק מתמשכים, זו איננה משרה מהסוג שאנחנו נתקלים בדרך כלל, ועשויים לקרות בה תהליכים חשובים ובלתי נתפסים עם החניכים!

מי מתאים בשביל עבודה עם נוער בסיכון?

האוכלוסייה הינה רגישה ומיוחדת, לכן דרושים לעבודה עם נוער בסיכון כישורים מיוחדים. לכל משרה ספציפית יש כמובן את הדקויות הייחודיות לה, אך באופן כללי עבור עבודה עם נוער במצוקה, המועמד צריך להיות בעל יכולת הכלה, יציבות נפשית, יכולת שמירה על גבולות, אחריות אישית וסביבתית, מוטיבציה לעבודה גמישה ומאתגרת ועוד. עם זאת, לאלו שיעמדו בקריטריונים מובטחות משרות מעניינות ומלמדות המעבירות את מי שעובד בהן תהליך התפתחותי אישי ומקצועי.

עבודה עם נוער בסיכון בירושלים ולפי אזורים בארץ

ישנן משרות בתחום בכל רחבי הארץ, ומיוחד דרך פנימיות נוער. ניתן למצוא משרה על פי קרבה למקום מגורים או העדפה לאזור. למשל, אלו האוהבים את עיר הקודש יכולים לחפש עבודה עם נוער בסיכון בירושלים. אם אתם מעוניינים לגור בעיר הגדולה כמו תל אביב, גם שם ישנה עבודה בתחום. אמנם ישנן משרות בתחום במרכז הארץ, אך לא רק – גם באזורים הפריפריים יותר קיימים מוסדות טובים בהם ניתן לעבוד. למשל יש מקומות עבודה עם נוער המצא בסיכון בדרום הארץ ואם תרצו להצפין ולמצוא עבודה עם נוער בסיכון חיפה היא עיר אפשרית בהחלט.

עבודה עם נוער בסיכון שכר

למרות תחושת השליחות, גם כשמדברים על עבודה עם נוער בסיכון שכר הינו מרכיב בלתי נפרד מקריטריונים של בחירה במקצוע. חשוב לדעת כי השכר אינו קבוע אלא נקבע על פי משתנים שונים כמו סוג משרה, היקף משרה, ניסיון, סוג מוסד, היקף הצוות ועוד. לכן, משרה כזו עשויה לתגמל בטווח רחב של היקפי שכר.

דרושים אנשים שרוצים לשלב עבודה עם שליחות

שגרת יומם של מרבית האנשים כוללת יציאה לעבודה. יש מגוון עצום של עבודות בתחומים מגוונים מאוד. כל אדם מתחבר לתחום העיסוק שלו בהתאם לתכונות האישיות שלו ולתחושת השליחות שקיימת בתוכו. אם אתם מרגישים שאתם יכולים לסייע ולהשפיע, אם אתם נמשכים לתחום הנוער וחולמים לקדם נוער בסיכון תל אביב, אשר נמצאים בסיכון כזה או אחר, אתם מוזמנים לחפש אחר מודעות דרושים נוער בסיכון. כך תוכלו למצוא לעצמכם את המשרה שמאפשרת לכם לעבוד ולהרוויח, ובד בבד אתם עושים את מה שאתם רוצים ורואים לנכון לעשות בחיים שלכם – דרושים נוער בסיכון, משרה חשובה עבורכם.

עבודה עם נוער בסיכון- החשיפה לדפוסי חיים

חשוב לתת את הדעת לכך כי עבודה עם נוער בסיכון עלולה לחשוף את הצוות להרגלים גרועים, נוער בסיכון דרושים מציב אתכם מול התמכרויות חמורות ולדפוסי חיים ירודים. כל אלו עלולים להשפיע במידה כזו או אחרת על המחשבה ועל אורח החיים של העובד. היות שכך חשוב מאוד שכל עובד שמתעניין בתחום נוער בסיכון עבודה ייתן את הדעת על כך, ויהיה ערני לגבי התהליך שהוא עובר במהלך תחילת העבודה וכן בתקופת ההמשך. כדי לשמור על עצמו ועל האישיות שלו, בלי להיות מושפע מהרגלי החיים של נערות בסיכון דרושים. אמנם ברור שכאשר באים לעבודה בתוך פנימייה פוסט אשפוזית, לא מתכוונים שיתרחשו תהליכים שכאלו, אבל המציאות מלמדת שזה בהחלט עלול לקרות. לא יזיק לכל אחד לעשות חושבים מפעם לפעם, ולבדוק כיצד העבודה לצד נוער בסיכון במצב קצה משפיעים עליו מכל בחינה. דרושים נוער בסיכון חרדי עבודה שמצריכה בדיקה עצמית וחשיבה על העתיד. דרושים נוער בסיכון – שמרו על האישיות ועל הערכים שלכם.

נוער בסיכון דרושים אנשים שרוצים לאהוב ולהעריך כל חניך 

סוד ההצלחה בעבודה מול נערים וילדים היא אהבה אמיתית והערכה לכל אחד מהחניכים. מה שאומר שככל שהמדריך מצליח לגלות בכל נער ונערה, גם אלו שנמצאים במצבי קצה חמורים, נקודות קטנות של אור, פיסות של תכונות אופי חיוביות ועשייה טובה – הוא יצליח לאהוב באמת ולהביע הערכה כנה לכל אחד מהנערים. והם מחזירים בגדול. כי בסופו של דבר נער שהספיק לאבד את הגבולות, לנשור מבית הספר ולהגיע למצב של סיכון הוא נער שזקוק יותר מכל לדברים החשובים האלו. בשביל עבודה עם נוער בסיכון דרושים המון אהבה והכלה. כי אם הוא רק יחוש אהוב, רק ירגיש שיש כאן מישהו שמעריך אותו באמת על ערכים שראויים להערכה, הוא יתחיל תהליך של התקדמות אישית ובנית האישיות שלו.

עבודה עם נוער בסיכון- סיכום

משרה מסוג זה טומנת בחובה מגוון אפשרויות תעסוקה. אנשים שעובדים במשרות אלו הם חוד החנית ללא ספק, כיוון שהם אמורים להיות בעלי כישורים ואיכויות רבות. משרות אלו פזורות ברחבי הארץ. למשל, אם אתם מתגוררים במרכז ומעוניינים במשרת עבודה עם נוער בסיכון ראשון לציון זו בהחלט אפשרות קיימת עבורכם למציאת משרה. אך ישנם מוסדות שמחכים לכם גם בצפון וגם בדרום. אם אתם מעוניינים בעבודה מרתקת בה תוכלו להוביל תהליכים חשובים עבור אוכלוסייה ייחודית, זו העבודה עבורכם.

עבודה עם נוער בסיכון- שאלות ותשובות

התשובה חיובית והחלטית מאוד. כמו בכל תחום גם בתחום זה קיימת היררכיה של תפקידים. יש עובדים זוטרים ועובדים בדרגות ניהול כאלו ואחרות. יש עובדים בעלי השכלה מינימלית ועובדים שלהם תארים בתחומי הייעוץ, הטיפול והקידום. מה שאומר שהתחום הזה בהחלט מציע שלל נרחב של משרות מסוגים שונים, ואם אתם רוצים להתקדם בו – יש לכם בהחלט לאן להתקדם. בין אם מדובר על טיפוס בשלב הדרגות באותה מסגרת בה התחלתם לעבוד, ובין אם זה לעבור למסגרת אחרת בתחום, שם תקבלו לאחר תקופה של רכישת ניסיון תפקיד משמעותי יותר. כמו כן תמיד ניתן לשלב לימודים ולרכוש ידע מקצועי שגם הוא ממנף אתכם ומקדם אתכם הלאה.
שאלה טובה שאין לה תשובה החלטית. אין אפשרות לדעת בוודאות האם משרה מסוימת מתאימה לנו והאם תחום שאנו שוקלים לעבוד בו יהלום את התכונות שלנו. הדרך לדעת מהי העבודה המתאימה היא מאתגרת, אך מי שמחפש בלי להרים ידיים מייאוש, עתיד למצוא ולדעת בוודאות האם העבודה מתאימה לו. אך באופן כללי ניתן לומר על משרה זו, שאם אתם חשים תחושה של שליחות, אם אתם סבורים שיש לכם כוח השפעה ויכולת להכיל נערים ונערות במצבי קצה חמורים - משרה זו יכולה להיות העבודה שמתאימה לכם. כמובן שצריך לנסות ולקפוץ למים כדי להיות בטוחים.
עבודה עם נוער בסיכון בצפון ובתל אביב מצריכה תכונות מסוימות מצד העובדים. זאת כדי לספק למטופלים את המעטפת המתאימה להם בהתאם למצבם. בין היתר חשוב מאוד שהעובדים יהיו יציבים מאוד מבחינת האישיות שלהם, שתהיה להם יכולת הכלה גבוהה במיוחד, רגישות גבוהה ויכולת להתמודד עם מצבים מפתיעים שמתרחשים חדשים לבקרים בקרב נוער בסיכון. עבודה ללא ניסיון דורשת נאמנות גבוהה, כדי לאפשר לנערים שאיבדו אמון בעולם ובגורם האנושי לבנות אותו מחדש. וכמובן – אתם צריכים לב חזק כדי לשמור על שיווי משקל ועל איזון מול התנהגויות קיצוניות.
בעולם התעסוקה אנו מגלים קושי להתחיל ולשים את כף הרגל הראשונה בתחום בו אנו רוצים לעבוד. אם אתם צעירים ומעוניינים להתחיל את הקריירה שלכם בתחום עבודה עם נוער בסיכון בדרום, וגם אם אתם וותיקים בשוק העבודה, אך אתם רוצים לעשות הסבה מקצועית ולמצוא עבודה עם נוער בסיכון במרכז, אתם צריכים לעשות את הצעד הראשון כדי להשתלב בתחום. ראשית אי אפשר להתעלם מכך שבתחילת הדרך יהיה עליכם לוותר ולהתפשר, ולעיתים אפילו להתנדב, במטרה לרכוש ניסיון בתחום המסוים בו אתם רוצים לעבוד. מהר מאוד תרכשו ניסיון, תבינו יותר על התפקיד ועל אוכלוסיית היעד, והערך שלכם לעניין יעלה והדלתות תפתחנה בפניכם.
חשוב להבדיל בין תגמול כספי לבין שליחות. כל משרה שאנו עובדים נועדה להניב לנו הכנסות קבועות כדי שנוכל להתפרנס. אך בעוד שיש תחומים בהם העובד מגיע לעבודה כדי להרוויח כסף ולחזור הביתה. בתחום זה העניין שונה. קיים תגמול מסוים שמשתנה ממשרה למשרה ובין מסגרת למסגרת, אך ניתן לומר שבתחום הספציפי הזה בוחרים לעבוד מי שחשים תחושת שליחות, מי שמרגיש שיש לו כלים ויכולות לסייע ולהשפיע לטובה באמצעות משרה זו אשר דורשת לב, דורשת אנרגיות ודורשת הרבה יותר מסתם משרה.