Date

פנימיות נוער – צדדים חדשים

לעיתים למושג פנימיות נוער מתלווה קונוטציה שלילית – של מוסד המיועד לנערים שהוצאו מבתיהם, לכאלו שזה המוצא האחרון שלהם, או עבור נערים בעלי קשיים רבים הזקוקים למסגרת תומכת במיוחד. ישנן מסגרות שעונות על ההגדרות הללו, אך מה לגבי אלו שלא? חשוב לדעת כי ישנן פנימיות נוער בארץ שתפקידן לקדם בני נוער ללא קשיים מיוחדים, ממשפחות מתפקדות. אלו פנימיות שהנערים מגיעים אליהן מבחירה שלהם או של הוריהם ועשויות לספק מסגרת מאפשרת להתפתחות, עצמאות, הגברת מיומנויות – בצורה מוגברת ומבוקרת.

מהן פנימיות נוער?

פנימיות נוער הן מסגרות חינוכיות הכוללות בתוכן תכנים חינוכיים ודאגה לכלל הצרכים הבסיסיים של החניכים. לעיתים בית הספר בו החניכים לומדים שייך לפנימייה עצמה ונמצא בין כתליה, ולעיתים החניכים לומדים בבתי ספר מחוץ לפנימייה וזו משמשת אותם רק עבור מגורים ותכני העשרה.

בפנימיות מתגוררים גם חניכים וגם אנשי צוות, ביניהם אם בית, אב בית, וכן מדריך שיקומי. בנוסף, ישנו צוות ההנהלה, עובד/ת סוציאלי/ת, מזכירות ועוד המתגוררים בפנימייה או בסמוך לה. החניכים ישנים במגורים נפרדים מהצוות, בחדרים משותפים עם חניכים אחרים. הם לומדים לגור עם נערים שעשויים להיות שונים מהר, לתקשר איתם נכון ולנהל מרחב משותף. החניכים הם אלו שדואגים לניקיון וארגון החדרים שלהם והארוחות מתחלקות בין כאלו שהם מקבלים מוכנות בחדר האוכל לבין כאלו שהם מכינים בעצמם. פנימיות נוער הן מסגרות המעודדות עצמאות וראש גדול בהכוונה ותיווך של צוות מקצועי, כהכנה טובה לחיים.

לאיזו אוכלוסייה מיועדת פנימיה לנוער?

נהוג לחשוב כי פנימיה לנוער מיועדת רק עבור אוכלוסיית נערים הנמצאים במצוקה, או כאלו עם קשיים מהותיים בתחומים שונים – אך לא כך הדבר. לפנימיות מגיעים גם בני נוער המצליחים בלימודים, ממשפחות מתפקדות ואף מבוססות. כעת נמנה כמה מסוגי הפנימיות המרכזיים:

 • חינוכיות – פנימיות נוער כאלו משויכות לנערים מהחינוך הרגיל, שיכולים להגיע מרקע סוציו אקונומי תקין אך מעוניינים (הם או הוריהם) בעצמאות והתפתחות עבורם. אלו חניכים שיכולים לגור בבית הוריהם ולתפקד בבית הספר, אך בוחרים בעצמם או בעקבות הוריהם לגור בפנימייה שתעזור להם להרחיב כישורי חיים ומיומנויות.
 • תומכות – אלו מסגרות המיועדות לנערים עם קשיים שונים, כמו ליקויי למידה, קשים רגשיים, נערים ממשפחות קשות יום, אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים ועוד. ישנן פנימיות נוער איכותיות המספקות תמיכה רגשית ופיזית בכל הדרוש לנערים אלו, כדי שירכשו כלים ככל שניתן. בסופו של דבר, מדובר בתהליך עבודה עם נוער בסיכון.
 • לאחר צו בית משפט – פעמים רבות פנימיות נוער מומלצות כחלופה לפתרונות פחות סימפטיים עבור בני נוער שסטו מדרך הישר, הואשמו בפשעים שונים ולא הצליחו להשתקם עד לבואם לפנימייה. פנימיות נוער יכולות לשמש מסגרת מתאימה כדי לשקם אותם, להנחיל להם ערכים מתאימים ולאפשר להם הזדמנות שנייה לפני תחילת חייהם הבוגרים.
 • חרדיות – באוכלוסייה החרדית מקובל שתלמידי ישיבה יתגוררו בפנימיות רחוקות מהבית כדי ללמוד תורה במוסדות מקובלים.
 • צבאיות – נערים ומשפחותיהם המעוניינים להכין את ילדם לחיים הצבאיים, יכולים לעשות זאת כבר מגיל צעיר. ישנן פנימיות מומלצות רבות ברחבי הארץ המנחילות משמעת צבאית, ומשלבות בתוכנית החינוכית הכשרה מסוימת כהכנה לתפקיד ייעודי בצה"ל.
 • דתיות לאומיות – גם לציבור הדתי לאומי ישנן פנימיות. הן נקראות "ישיבות תיכוניות" עבור הנערים ו- "אולפנות" עבור הנערות. פנימיות אלו הינן תת סוג בתוך הפנימיות החינוכיות. ישנן פנימיות כאלה בכל רחבי הארץ, כך שאם המשפחה מתגוררת בתל אביב למשל, פנימיות נוער במרכז יכולות להיות אופציה טובה – במקרה בו מחפשים פנימייה קרובה לבית. לעומת זאת, אם הילד וההורים מעוניינים שילדם יגור רחוק מהבית, יש גם פנימיות נוער בצפון הארץ ובדרומה.

מהם התכנים הקיימים בפנימיות נוער?

פנימיות נוער הן מוסדות בעלות ערך מוסף גבוה עבור החניכים, הן כוללות בתוכנית השנתית אירועים מיוחדים ופעילויות שוטפות. נציין כמה דוגמאות שכיחות במוסדות, אך חשוב לזכור כי לכל פנימייה יש את הייחודיות שלה, ואת האירועים המתקיימים בה.

 • השבעה – פעמים רבות השכבה הבוגרת בפנימייה מקיימת איזשהו טקס השבעה לשכבה הצעירה החדשה שמגיעה לפנימייה.
 • הפקה שכבתית – מדובר בדרך כלל באירוע שנתי הנפרד לכל שכבה, בו כל אחת מהן מפיקה ויוצרת הצגה אותה תציג להורי השכבה ו/או לשאר שכבות הפנימיה.
 • אירועי כישרונות – אירועים שונים המשתנים בין פנימיות, המשותף להן הוא הצגת כישרונות שונים של החניכים באירוע מיוחד. הכישרונות עשויים לכלול שירה, נגינה, ריקוד, משחק ועוד.
 • מעגלי שיח – פנימיה לנוער משמשת כקורת גג לדיונים משמעותיים בין החניכים. פעמים רבות החניכים מגיעים מרקעים שונים ויש נושאים שאין ביניהם הסכמה לגביהם. לכן, הצוות החינוכי יוזם ומכוון מעגלי שיח כבמה לנושאים אלו.
 • מפגשי הדרכה – החניכים מקבלים ליווי אישי באופן משתנה בהתאם לצורכיהם, הכוללים מפגשי הדרכה בתדירויות שונות.
 • טיולים וסיורים.
 • טקסים – החניכים מעלים טקסים על פי אירועי השנה.
 • חגים – פנימיות נוער מציינות חגים בדרכים שונות כמו ארוחות, ערבי שירה, פעילויות מתאימות ועוד.
 • חוגים – בחלק מהפנימיות ישנם חוגי העשרה שהחניכים יכולים לקחת בהם חלק, ביניהם חוגי ספורט, מחשבים ואומנות.
 • שבתות – לעיתים מגורים בפנימיות כוללים הישארות ברוב השבתות בפנימייה, אך גם במוסדות כאלה, נהוג לקיים שבת עם ההורים אחת לשנה.
 • אירועי חסד – בהרבה פנימיות נוער נהוג לקיים אירועי חסד שונים בדרכים שונות במהלך השנה. האירועים מגוונים ומשתנים בין מוסד למוסד, לדוגמא מופע התרמה או אריזת מוצרי מזון לנזקקים.

לסיכום

פנימיות נוער עשויות להתכתב עם סוגים מאוד מסוימים באוכלוסייה, אבל מי שמעוניין לחקור קצת יותר עשוי לגלות עולם שלם של מוסדות מעניינים ומעשירים. ישנן המון פנימיות נוער איכותיות הפזורות ברחבי הארץ. כל פנימייה היא ייחודית ומביאה את טביעת הרגל שלה כמובן, כך שניתן למצוא סוגים שונים של פנימיות עבור סוגים שונים של נערים. מעבר לעצמאות שמגורים בפנימייה מקנה, הנערים זוכים לקבל תוכן חינוכי ואיכותי מצוות מיומן ורגיש אשר מחפש עבודה בתחום. כל שנותר זה רק לבחור, בהצלחה!