דיור מוגן ענבלים חדרה – היחידה לתחלואה כפולה

קצת עלינו
היסטוריה
הוקם בשנת 2015, לאור התמודדות עם דיירים אשר הופנו לדיור מוגן אולם היו צריכים התאמה של השירות בעקבות ההתמכרות השונה שהיו צריכים להתמודד איתה.
קהל היעד
יחידה זו נועדה לתת מענה לדיירים אשר מתמודדים עם בעיית ההתמכרות לסמים/אלכוהול לצד מחלת הנפש.
הייחודיות של המקום
בעבודה עם הדיירים הפעילות היא על בניית דרך בשלבי התפתחות של ניקיון, החלמה וחופש מהתמכרות פעילה. הדרך להחלמה ולהתנקות פיזית, רגשית ונפשית כרוכה ברצון, במוטיבציה, בכוחות אגו ובקבלה של גבולות ברורים ששומרים על הדיירים ומאפשרים מרחב של ביטחון לעבודה. הדרך של הדיירים בתחלואה הכפולה מורכבת אף יותר מדרכם של מכורים שאינם מאובחנים עם הפרעות נפשיות ברקע. הדרך להחלמה משמעותה ויתור מוחלט על הרצונות ההרסניים של האדם לשימוש בסמים, אלכוהול או כל התמכרות אחרת שמביאה להתנהגויות מזיקות ומאופיינת בהרס עצמי. כמו כן, במהלך הדרך יש למידה הדרגתית ומובנית של הימנעות משחזור דפוסי התנהגות מעכבים והרסניים. הבניית הדרך להחלמה מתבססת על עשייה ופעולות מקדמות של הדיירים, ליווי אינטנסיבי, עטיפה רחבה והחזקה יומיומית של צוות התחלואה הכפולה.
לצאת מהקופסא
לאחרונה פותחה במקום תכנית פיילוט המשתפת פעולה עם מסגרת כפר איזון ומייצרת רצף טיפולי/שיקומי עבור המטופלים הנמצאים בטיפול בכפר איזון ולאחריו זקוקים לליווי בקהילה. צוות ענבלים מגיע לכפר איזון ומתחיל ליווי והסברה בקרב המטופלים השוהים שם ומסייע להם להערך ליציאה לקהילה. רצף זה מטרתו למנוע נפילות חזרה להתמכרות ולייצר השתלבות מותאמת למטופלים בקהילה.
עוד משהו
- הדיירים חולקים דירת שותפים בקהילה ומלווים ע"י צוות מומחה בתחום ההתמכרויות: מתאמת טיפול, מדריכה שיקומית ומדריך מכור נקי. לכל דייר יש סדר יום הכולל: שילוב במסגרת תעסוקתית, שילוב בקבוצות, שילוב בקבוצת N.A, שילוב ביחידה לטיפול בהתמכרויות, שיחות פרטניות וליווי בהתנהלות שוטפת של ניהול משק בית, התנהלות כספית, שילוב חברתי והתנהלות יומיומית בכל תפקודי היומיום הבסיסים.