ענבלים – הוסטל חיפה

קצת עלינו
היסטוריה
הוסטל ענבלים בחיפה קיים כבר 14 שנה
קהל היעד
ההוסטל מספק שירותי שיקום לנפגעי נפש צעירים בגילאי 18-30, המופנים דרך סל שיקום, מכל רחבי הארץ. בכל דירה מתגוררים ארבעה עד שישה שותפים (תלוי בגודל הדירה), ובסה"כ חיים בהוסטל כ-26 דיירים. הדירות ממוזגות, ומצוידות בכל הציוד הדרוש לקיום משק בית עצמאי.
הצוות המטפל
צוות רב מקצועי הכולל עובדים סוציאלים ומדריכי שיקום. ישנו 24 שעות אנשי צוות הנוכחים במסגרת ומהווים גורם תומך ומסייע לצרכי הדיירים. הצוות מקבל הכשרה בתחום שיקום והחלמה ובנושאים המייחדים את העבודה עם אוכלוסיית הצעירים.
הייחודיות של המקום
המסגרת מאפשרת מגורים בקהילה תוך מתן תמיכה אופטימלית, מותאמת אישית, לכל דייר. מטרת הצוות המלווה את הדיירים הינו לסייע לדיירי ההוסטל למצוא את דרכם האישית לצמיחה ולהתפתחות, באמצעות תוכנית שיקום אישית ייחודית. התוכנית נבנית בשיתוף פעולה מלא של הדייר, תוך הקשבה לרצונותיו, משאלותיו ויכולותיו הייחודיות. מטרת העבודה המשותפת לקדם את תהליך ההחלמה, באמצעות בניית זהות מחודשת ושילובו מחדש של הצעיר בקהילה הרחבה, תוך קיום אורח חיים עצמאי.

אחת הגישות המנחות את הצוות והדייר בבניית התכנית השיקומית היא גישת הכוחות המניחה כי בכל אדם טבועים כוחות ואין זה משנה באיזה מצב הוא נמצא בחיים.
לצאת מהקופסא
כל דירה בהוסטל פועלת כיחידה עצמאית – השותפים לדירה מחליטים יחד על האופן בו ינוהלו חיי הדירה, ואחראים לניהול משק הבית (בישול, ניקיון, קניות וכו'). לכל דירה מתלווים מדריך שיקומי ומתאם טיפול, המפקחים ומסייעים בקיום שגרת הבית.
עוד משהו
הצוות שם דגש על השתלבות הדיירים בפעילויות האופייניות לצעירים בני גילם, ומעודד פיתוח מיומנויות חברתיות והשתתפות בפעילות חברתית.