Date

שיקום נפשי – מאתגר, חשוב ואפשרי!

גם אם מצב הנפש לא תמיד נראה מבחוץ, הוא עשוי להיות גרוע ומאתגר למדי וכזה שדורש סיוע מסוג שיקום נפשי. מה זה אומר מעשית, לגבי צעירים ובכלל?

שיקום נפשי- הגדרה

שיקום נפשי נועד לתת פתרון למצב לא רצוי מבחינה נפשית – לעתים מצב גרוע למדי, אשר מפריע מאוד לתפקוד היום יומי. לא פחות חשוב מכך ואולי יותר – זהו מצב של סבל פנימי נפשי מבחינות שונות. אך זהו כאמור "מצב" ולכן, פירוש הדבר שהוא גם ניתן לשינוי לטובה. כאן נכנס לתמונה "שיקום" – מונח שמתייחס להחזרה למצב המקורי התקין. בדרך כלל, השיקום מתבטא בשיפור הדרגתי ושיטתי במצב, לאורך זמן. אין זו פשוט "תמיכה" אשר מסייעת להשלים את החסר ולתפקד. אם כי גם תמיכה מסוגים שונים עשויה להיות חלק מתהליך של שיקום.

תהליך מאתגר, אך אפשרי בהחלט

שיקום הוא תהליך מתמשך. הצלחתו תלויה באופן המקצועי שבו הוא מבוצע וכמובן לפני הכל, בשיתוף הפעולה מצד האדם שנזקק לסיוע כזה. אם מדובר למשל על שיקום נפשי לצעירים, למרות גילם הצעיר הם עשויים להיות כבר במצב לא סימפטי ועם עבר שמסבך את העניינים ואולי גם הווה מאתגר למדי מבחינת נסיבות שונות. לעתים יש התמכרויות ברקע ולעתים חברים ומשפחה שלא בהכרח תורמים למצב. אולי להפך. אך כאמור, ניתן לשפר ולסייע. וודאי לגבי צעירים שכל עתידם לפניהם.

עזרים ומסגרות תומכות למען שיקום נפשי

בעולם המודרני ישנו כבר ניסיון רב בנושא שיקום נפשי וזהו תחום שנחקר והתפתח במשך שנים. תודות לכך, כאשר נדרש שיקום העזרה עשויה להגיע בכמה אופנים שמשתלבים היטב ביחד. כשם שגורמים שליליים לעתים קרובות חוברים ביחד לדירדור המצב הנפשי, כך גם העזרים החיוביים האלה מחזקים לעתים האחד את השני ואת האדם שזקוק לעזרה. למשל

  • אנשי מקצוע – לאנשי מקצוע יש כמובן תפקיד מפתח בכל הנוגע לתהליך. אלה הם פסיכולוגים, פסיכיאטרים, עובדים סוציאליים, מומחי ריפוי בעיסוק ועוד.
  • מסגרות דיור תומכות – כגון הוסטלים לנפגעי נפש ודיור מוגן לנפגעי נפש.
  • סיוע מהמדינה – מוסדות שונים של המדינה כמו המוסד לביטוח לאומי, עשויים לסייע ולתמוך מבחינה כספית ואחרת. למשל "סל שיקום" שמספק עזרה מסוגים שונים לפגועי נפש שנמצאו זכאים לכך.

החיים והנפש כמכלול  

שיקום נפגעי נפש הוא אתגר מורכב, גם מאחר שהנושא הנפשי מתבטא לא רק באופן פנימי אצל האדם. כלומר זהו לא רק סבל פנימי, אלא גם דבר שפעמים רבות מפריע להשתלבות בחברה, ליכולת להתפרנס, ליחסי האדם עם בני משפחה וחברים ועוד. לכן הסיוע מתבטא בדרכים שונות. גם הסיוע הפסיכולוגי עצמו, עשוי להיות מורכב מגישות טיפול שונות ואולי גם מטיפול תרופתי משלים.

חשיבות העצמאות בתוך שיקום נפשי

המגמה המודרנית בתחום שיקום נפשי, היא של השתלבות בקהילה ועידוד לחיים עצמאיים. זאת, בשונה מגישה של חיים במסגרות מיוחדות ומבודדות לנפגעי נפש. גם הן קיימות ועשויות לעתים לסייע, אך המטרה היא להתקדם ולצאת מהן. מעשית, זה אומר שהסיוע מתבטא למשל בליווי האדם בתהליכים חברתיים חשובים ספציפיים בחייו. כגון השתלבות במקום עבודה חדש או מעבר לדיור עצמאי.

וגם סביבה תומכת בשביל שיקום נפשי

ככל שישנה לאדם סביבה תומכת, כך משתפרים סיכוייו לשפר את מצבו הנפשי. לכן, מלבד הסביבה החיובית שמספקים המטפלים המקצועיים למיניהם, משתדלים גם לשפר במידת האפשר את התמיכה מסביבתו המיידית של האדם שזקוק לסיוע. בכך, השיקום יוצא מנקודת מבט רחבה, אשר מוכיחה את עצמה כיותר אפקטיבית.