Date

נעים להכיר: פנימייה לילדים

פנימייה זה מושג שבדרך כלל מתכתב עם בני נוער, אך חשוב לדעת כי ישנן גם פנימיות לילדים. פנימיה לילדים משמשת כמוסד מיוחד ועוטף עבור ילדים בהתפתחות רגילה וגם עבור ילדים עם קשיים רגשיים, נפשיים או לימודיים. פנימיה לילדים מאכלסת ילדים שהוצאו מבתיהם אך גם כאלו ממשפחות מתפקדות לחלוטין. אם נצלול פנימה נוכל לגלות מסגרת חינוכית ומעשירה שעשויה לעטוף ולקדם את הילד רבות.

 

אז, פנימייה לילדים – מה זה?

פנימייה לילדים זה מוסד המיועד לילדים שאינם יכולים לגדול בבית הוריהם בתנאים המיטיבים איתם, לכן הפנימייה משמשת עבורם הזדמנות נוספת להתפתחות תקינה, ופיתוח חיים טובים ואידיאלים. הילדים הללו עשויים להגיע לפנימייה מרצונם או בעקבות התערבות הרווחה. זוהי מסגרת חינוכית וחמה, בה הילדים גרים ומקבלים את כל צרכיהם הבסיסיים כמו תחושת ביטחון ושייכות, אוכל ומקום לינה. בנוסף, בית הספר בו הם לומדים נמצא בדרך כלל בין כתלי הפנימייה. מעבר לשירותים הבסיסיים הללו, פנימיה לילדים מספקת ערך מוסף ותכנים עשירים המותאמים לילדים בגילם. עם זאת, חשוב לדעת כי גם במקרים בהם הילד מגיע ממשפחה לא מתפקדת, יש חשיבות גדולה מצד הפנימייה והרווחה שהוא ישמור על קשר עם הוריו ככל הניתן. רמת הקשר משתנה מביקורי בית סדירים כל סופ"ש, לבין ביקורים אחת לתקופה.

 

איזו אוכלוסייה נפוצה בקרב פנימיות לילדים?

לפנימיות מגיעים ילדים ממגוון רקעים וסגנונות. ראשית, ישנם ילדים בהתפתחות תקינה שרכשו את אבני ההתפתחות המתאימות אך אינם יכולים מסיבה כזו או אחרת להמשיך לגור עם הוריהם, לכן הם זקוקים למקום בו יוכלו לגדול ולהתפתח. סוג נוסף זו פנימייה לילדים עם בעיות רגשיות שנועדה עבור כאלו שצברו קשיים רגשיים ו/או נפשיים כתוצאה מאירוע דרמטי שחוו בחייהם, מגדילה בסביבה לא הולמת או מסיבות נוספות. בנוסף, פנימיה לילדים מיועדת גם עבור כאלה עם קשיים לימודיים או התנהגותיים, שלא מצליחים להשתלב באף מוסד חינוכי וזקוקים למסגרת תומכת ואינטנסיבית.

 

הבדלים בין פנימיות לילדים

  • הרכב גילאים – האוכלוסייה מגוונות מבחינת גיל, ניתן למצוא פנימיה לילדים קטנים יותר, למשל פנימיה לילדים בני 11 ומטה, וכן ישנן פנימיות המיועדות לילדים עד גיל 18. החלוקה חשובה כיוון שהתכנים והדגשים המובאים שונים בין קבוצות גיל. למשל, יש הבדל בין פעילויות פנימיה לילדים בני 9 לבין פעילויות פנימיה לילדים בני 13.
  • תמיכה וליווי – רמת התמיכה והליווי של החניכים שונה גם היא בין פנימיות. למשל, פנימיה לילדים עם בעיות רגשיות תכלול הרבה יותר ליווי אישי רגשי לכל חניך, לעומת פנימיות המיועדות לאוכלוסיות עם בסיס רגשי יציב יותר.
  • רמה לימודית – ישנן פנימיות בהן סף הקבלה נקבע על פי רמה לימודית מסוימת, לעומתן ניתן למצוא פנימיה לילדים שלא שמה דגש על רמה כלשהי וכלל הילדים יכולים להתקבל.
  • גודל – כמובן שהבדל מרכזי בין פנימייה לפנימייה זה הגודל שלה. קיימות פנימיות מאוד גדולות שיכולות לקבל אליהן מספר רב של ילדים, אך ישנן גם פנימיות קטנות הרבה יותר המובנות בסגנון משפחתי.
  • מבנה – שני המבנים המקובלים האפשריים הם מבנה קבוצתי ומבנה משפחתי. פנימייה לילדים עם מבנה קבוצתי מחולקת לקבוצות על פי גיל ומלוות בדרך כלל על ידי מדריכים ואם בית. לעומת זאת, בפנימייה עם מבנה משפחתי, הפנימייה מחולקת למשפחתונים במגוון גילאים המלווים בדרך כלל על ידי זוג נשוי ומדריכים.
  • תכנים – פנימיות לילדים שונות על פי סוגי התכנים שהן מביאות. ישנם תכנים זהים לכולם, כמו חינוך, ציון חגים ולימודי מקצועות יסוד. אך התכנים הנוספים משתנים בין פנימייה לפנימייה – ישנן פנימיות ששמות דגש על הטבע, ויש כאלו שמתייחסות יותר לתחומי ספורט או אומנויות.

 

צוות הפנימייה

גם פנימייה לילדים קטנים וגם לילדים בוגרים יותר, כוללת הרכב צוות דומה בדרך כלל. חוץ מצוות ההנהלה, הצוות מורכב מעובד/ת סוציאלי/ת, מדריכים, אם ואב בית, מורים, ומתנדבים. בנוסף, פעמים רבות גם צוות פרא-רפואי מלווה את הילדים וכולל: מרפא/ה בעיסוק, קלינאי/ת תקשורת, פסיכולוג/ית, מטפל/ת רגשי/ת ועוד, במיוחד כשמדברים על פנימיה לילדים עם בעיות נפשיות או רגשיות.

 

תכני פנימייה לילדים

כאמור, מעבר לתכנים הבסיסיים שמקבלים הילדים, ישנם תכני העשרה המשתנים בין מוסד למוסד, שתפקידם להרחיב את האופקים שלהם. פנימייה לילדים מאגדת בתוכה את כלל שגרתם כיוון שהם לרוב לא יוצאים מתחומה. תכני הפנימייה כוללים בדרך כלל מפגשים קבוצתיים בהדרכת המדריכים, וחוגים לפי תחומים: ספורט, אומנויות, מדע ועוד. בנוסף, ישנם אירועים על פי מעגל השנה כמו חגיגות חגים משותפים וטקסים. כמו כן, בחלק מהפנימיות ישנם ערבים מיוחדים במהלך השנה הכוללים ערבי כישרונות בו יש לילדים הזדמנות להציג את כישוריהם וכן ערב שמתקיים בדרך כלל אחת לשנה עבור כל קבוצה/משפחתון בו הילדים מרימים הפקה בעזרת הצוות ומציגים אותה לשאר הפנימייה, הצוות ו/או ההורים. יתר על כן, הפנימיות מארגנות לילדים ימי סיור וטיולים פעם אחת או יותר בשנה, לבחירת אותה פנימייה.

 

כמה עולה פנימייה לילדים?

פנימיה לילדים מתומחרת בעלות חודשית או שנתית באופן משתנה בין פנימייה לפנימייה. ישנן אוכלוסיות המקבלות מימון חלקי או מלא מטעם הרווחה, וישנן כאלו היכולות לקבל סבסוד בגובה כזה או אחר. העלות משתנה על פי פרמטרים שונים כמו אזור בארץ, סוג הפנימייה, תוכניות העשרה ועוד.

 

לסיכום

פנימייה לילדים מיועדת לאוכלוסיות מגוונות, החל מילדים שהוצאו מבתיהם ועד ילדים הרוצים ללמוד בפנימייה מתוך בחירה שלהם ו/או של הוריהם. ישנם תכני העשרה שונים, תואמי גיל בכל פנימיה לילדים בני 10 לדוגמא יתאימו תכנים שונים מילדים המתקרבים לגיל 18. צוות הפנימיות מורכב מאנשי צוות רבים שהמשותף להם זו המעטפת שהם מקנים, המקצועיות שהם מביאים איתם והרצון הטוב לקדם את הילדים ככל שניתן. פנימייה לילדים זו מסגרת עוטפת, מחבקת, חמה ומעשירה הכוללת בתוכה ליווי רגשי ופיתוח מיומנויות מגוונות. הילדים לומדים לפתח עצמאות אך גם מקבלים את כל התנאים שהם זקוקים להם להתפתחות מיטבית.