Date

נעים להכיר: פנימייה לילדים

כשמדברים על פנימייה, באופן אוטומטי חושבים על מוסד לנוער בסיכון או נוער קצה, אך התמונה רחבה הרבה יותר. פנימיות קיימות עבור אלו שרוצים להתפתח בצורה אחרת, עצמאית ומובנית. ישנם סוגים רבים של פנימיות, המתאימות לסוגים שונים של אוכלוסיות, וישנה גם פנימייה לילדים המהוות מוסד מיוחד ועוטף עבור ילדים בהתפתחות רגילה וגם עבור ילדים עם קשיים רגשיים, נפשיים או לימודיים. פנימיה לילדים מאכלסת ילדים שהוצאו מבתיהם אך גם כאלו ממשפחות מתפקדות לחלוטין. אם נצלול פנימה נוכל לגלות מסגרת חינוכית ומעשירה העשויה לעטוף ולקדם את הילד רבות.

מה זו פנימייה?

פנימייה היא מוסד המשלב חינוך ומגורים. החניכים גרים בה, מתחנכים, ומבלים בה את רוב שעות היום. צוות פנימייה לילדים דואג לכל צרכיהם, בשילוב עידוד עצמאותם. רמת העצמאות הניתנת ו/או נדרשת מהחניכים נקבעת על פי גילם ורמת מסוגלותם. חלק מהפנימיות מעורבות וחלקן נפרדות לפי מגדר, אך גם כשהפנימיות מעורבות מוקפד על שינה בחללים נפרדים. לרוב, בפנימייה החניכים מחולקים לקבוצות, לעיתים לפי שכבת גיל ולעיתים לפי משפחתונים, וזה תלוי בסוג הפנימייה. פעמים רבות נערכות תחרויות ידידותיות בין הקבוצות לעידוד פיתוח מיומנויות שונות, ומכאן ניתן להבין את החשיבות של פנימייה לילדים. ניתן למצוא פנימיות בכל רחבי הארץ, למשל אם אתם מתל אביב ותרצו שהילד יגור קרוב לבית, מוסדות במרכז יכולות להיות אופציה מצויינת. לחילופין, אם אתם או הילד תרצו שיתרחק קצת מהבית, ישנה אופציה של מציאת פנימיה בצפון או בדרום הארץ.

סוגי פנימיות

 • נוער בסיכון: מדובר בילדים ונוער המגיעים מסביבות חיים מאתגרות שאינן מאפשרות התפתחות תקינה ומימוש פוטנציאל מלא. בדרך כלל, הוריהם נמצאים במצב בעקבותיו הם מתקשים לגדל אותם כמו שצריך והילדים לא מקבלים מענה מתאים, פנימיה מהווה חלופה לכך. בסופו של דבר, מדובר בתהליך עבודה עם נוער בסיכון
 • חינוכיות: פנימיות כאלו מיועדות עבור אוכלוסיית ילדים ונוער הנמצאים בתפקוד תקין ומגיעים ממשפחות מתפקדות אך מעוניינים בחינוך לעצמאות. בפנימיות הללו הדגש הוא בעיקר חינוכי ומטרתן לפתח את היכולות של הילד. כמובן שישנו ליווי רגשי אך במידה מועטה יחסית.
 • חינוך מיוחד: לפנימיות מסוג זה מגיעים ילדים ונוער בעלי צרכים מיוחדים הזקוקים לליווי מתמיד מכל הבחינות: לימודית, בינאישית, תפקודית ועוד. הצרכים המיוחדים כוללים בתוכם לקויות למידה וכן תסמונות למיניהן.
 • צו בית משפט: מדובר על פנימיות שהן המוצא האחרון עבור נוער שביצע פעולות עברייניות כחלופה למעצר, ונפלט משאר המסגרות.
 • פוסט אשפוזיות: פנימייה פוסט אשפוזית קולטת חניכים בעלי הפרעות התנהגויות מורכבות, כחלופת אשפוז פסיכיאטרי או אחריו.
 • חרדיות: באוכלוסייה החרדית ישנו נוהג שעבור בחורי הישיבות הגבוהות גרים בפנימייה רחוק מבית הוריהם כדי ללמוד במסגרות נחשבות.
 • דתיות לאומיות: אלו מוסדות המשויכים לפנימיות החינוכיות. בפנימיות הללו ישנם ילדים ונוער מהמגזר הדתי לאומי המגיעים לגור וללמוד אצל פנימייה לילדים מסיבות שונות, בעיקר כדי ללמוד במסגרת איכותית רחוקה מהבית ולפתח עצמאות. לפנימיות האלה קוראים "ישיבות תיכוניות" לבנים ו"אולפנות" לבנות.
 • קדם צבאיות: מדובר בפנימיות שמטרתן להכין את הנערים והנערות לתפקיד צבאי כלשהו. בפנימיות קדם צבאיות יש נהלים קשוחים יותר ושגרה המותאמת להכנה צבאית.

פנימייה לילדים מה זה?

פנימייה לילדים זה מוסד המיועד לילדים שאינם יכולים לגדול בבית הוריהם בתנאים המיטיבים איתם, לכן הפנימייה משמשת עבורם הזדמנות נוספת להתפתחות תקינה ופיתוח חיים טובים ואידיאליים. הילדים הללו עשויים להגיע פנימייה מרצונם או בעקבות התערבות גורמי הרווחה. זוהי מסגרת חינוכית וחמה, בה הילדים גרים ומקבלים את כל צרכיהם הבסיסיים כמו תחושת ביטחון ושייכות, אוכל ומקום לינה. בנוסף, בית הספר בו הם לומדים נמצא בדרך כלל בין כתלי הפנימייה. מעבר לשירותים הבסיסיים הללו, פנימיה לילדים מספקת ערך מוסף ותכנים עשירים המותאמים לגילם. יחד עם זאת, חשוב לדעת כי גם במקרים בהם הילד מגיע ממשפחה לא מתפקדת, יש חשיבות גדולה מצד הפנימייה והרווחה שהוא ישמור על קשר עם הוריו ככל הניתן. רמת הקשר משתנה מביקורי בית סדירים כל סופ"ש, לבין ביקורים אחת לתקופה.

איזו אוכלוסייה נפוצה בקרב פנימיות לילדים?

לפנימיות מגיעים ילדים ממגוון רקעים וסגנונות. ראשית, ישנם ילדים בהתפתחות תקינה שרכשו את אבני ההתפתחות המתאימות אך אינם יכולים מסיבה כזו או אחרת להמשיך לגור עם הוריהם, לכן הם זקוקים למקום בו יוכלו לגדול ולהתפתח. סוג נוסף זו פנימייה לילדים עם בעיות רגשיות שנועדה עבור ילדים שצברו קשיים רגשיים ו/או נפשיים כתוצאה מאירוע דרמטי שחוו בחייהם, מגדילה בסביבה לא הולמת או מסיבות נוספות. בנוסף, פנימיה לילדים מיועדת גם עבור ילדים עם קשיים לימודיים או התנהגותיים שאינם משתלבים באף מוסד חינוכי וזקוקים למסגרת תומכת ואינטנסיבית. ראוי לציין, כי בנושא התמודדות נפשי עבור אנשים מעל לגיל 18, יש סל שיקום.

היתרונות הבולטים במגורי פנימייה

להלן רשימת היתרונות של פנימייה לילדים:

 1. עצמאות: במגורי פנימייה לילדים מקבלים עצמאות ואוטונומיה בהתאם לגיל וליכולות, וזאת יחד עם שאיפה לעצמאות מירבית תוך שמירה עליהם.
 2. תמיכה: בשונה ממגורים בבית, בתוך פנימייה לילדים עם בעיות רגשיות הילד מוקף באנשי צוות לאורך כל שעות היממה. הצוות מגוון, מקצועי ותומך, ונמצא זמין עבור החניכים בכל שעות היום. 
 3. תכנים:  לעומת בית ספר רגיל, פנימיה מעניקה לחניכים תכנים רבים מעבר לשעות הלימודים.

הבדלים בין פנימיות לילדים

 • הרכב גילאים: האוכלוסייה מגוונות מבחינת גיל, ניתן למצוא פנימיה לילדים קטנים יותר, למשל פנימיה לילדים בני 11 ומטה, וכן ישנן פנימיות המיועדות לילדים עד גיל 18. החלוקה חשובה כיוון שהתכנים והדגשים המובאים שונים בין קבוצות גיל. למשל, יש הבדל בין פעילויות פנימיה לילדים בני 6 לבין פעילויות פנימיה לילדים בני 13.
 • תמיכה וליווי: רמת התמיכה והליווי של החניכים שונה גם היא בין פנימיות. למשל, פנימיה לילדים עם בעיות רגשיות תכלול הרבה יותר ליווי אישי רגשי לכל חניך, וזאת לעומת פנימיות המיועדות לאוכלוסיות עם בסיס רגשי יציב יותר. במידה והילד שלכם פגוע נפש ומתקרב לגיל 18, דעו כי ישנה קהילה תומכת לנפגעי נפש.
 • רמה לימודית: ישנן פנימיות בהן סף הקבלה נקבע על פי רמה לימודית מסויימת, לעומתן, ניתן למצוא פנימייה לילדים שלא שמה דגש על רמה כלשהי וכלל הילדים יכולים להתקבל אליה.
 • גודל: כמובן שהבדל מרכזי בין הפנימיות הוא הגודל שלהן. קיימות פנימיות מאוד גדולות שיכולות לקבל אליהן מספר רב של ילדים, אך ישנן גם פנימיות קטנות הרבה יותר המובנות בסגנון משפחתי.
 • מבנה: שני המבנים המקובלים האפשריים הם מבנה קבוצתי ומבנה משפחתי. פנימייה לילדים עם מבנה קבוצתי מחולקות לקבוצות על פי גיל ומלוות בדרך כלל על ידי מדריכים ואם בית. לעומת זאת, פנימייה לילדים עם מבנה משפחתי מחולקת למשפחתונים במגוון גילאים המלווים בדרך כלל על ידי זוג נשוי ומדריכים.
 • תכנים: פנימיות לילדים שונות זו מזו בסוגי התכנים שהן מביאות. ישנם תכנים זהים לכולם, כמו חינוך, ציון חגים ולימודי מקצועות יסוד, אך התכנים הנוספים משתנים בין הפנימיות השונות – ישנן פנימיות ששמות דגש על הטבע, ויש כאלו שמתייחסות יותר לתחומי ספורט או אומנויות.

צוות הפנימייה

צוות פנימייה לילדים מורכב ממגוון תפקידים. ראשית, ישנה הנהלה המחולקת לעיתים להנהלת פנימייה והנהלת בית הספר, ולעיתים זו הנהלה משותפת עבור שני הגופים. בנוסף ישנו הצוות החינוכי הכולל בתוכו מורים, יועצ/ת, וכן מדריך שיקומי, אב ואם בית ולפעמים מתנדבים. בנוסף, יש צוות פרא רפואי שמלווה את החניכים במידה משתנה לפי סוג הפנימייה – עובד/ת סוציאלי/ת, מרפא/ה בעיסוק, קלינאי/ת תקשורת, פסיכולוג/ית, מטפל/ת רגשי/ת תרפיסטים ועוד. באופן כללי, הצוות מורכב מאנשים מקצועיים, איכותיים ובעלי רצון לתרום ולתת.

פנימייה לילדים: תכנים

כאמור, מעבר לתכנים הבסיסיים שמקבלים הילדים, ישנם תכני העשרה המשתנים בין מוסד למוסד, ותפקידם הוא להרחיב את האופקים של הילדים. פנימייה לילדים מאגדת בתוכה את כלל שגרתם כיוון שהם לרוב לא יוצאים מתחומה. תכני הפנימייה כוללים בדרך כלל מפגשים קבוצתיים בהדרכת המדריכים, וחוגים לפי תחומים: ספורט, אומנויות, מדע ועוד. בנוסף, ישנם אירועים על פי מעגל השנה כמו חגיגות חגים משותפים וטקסים. כמו כן, בחלק מהפנימיות ישנם ערבים מיוחדים במהלך השנה הכוללים ערבי כישרונות, בהם יש לילדים הזדמנות להציג את כישוריהם, וכן ערב שמתקיים בדרך כלל אחת לשנה עבור כל קבוצה/משפחתון, בו הילדים מרימים הפקה בעזרת הצוות ומציגים אותה לשאר הפנימייה, הצוות ו/או ההורים. יתר על כן, הפנימיות מארגנות לילדים ימי סיור וטיולים פעם אחת או יותר בשנה, לבחירת אותה פנימייה.

כמה עולה פנימייה לילדים?

פנימייה לילדים מתומחרת בעלות חודשית או שנתית באופן משתנה בין הפנימיות השונות. ישנן אוכלוסיות המקבלות מימון חלקי או מלא מטעם הרווחה, וישנן כאלו היכולות לקבל סבסוד בגובה כזה או אחר. העלות משתנה על פי פרמטרים שונים כמו אזור בארץ, סוג הפנימייה, תוכניות העשרה ועוד.

אין תשובה חד משמעית אלא מדובר בטווח רחב של מחירים הנקבע לפי פרמטרים רבים. ראשית, המחיר תלוי בעיקר בסוג הפנימייה והאם היא ממומנת מטעם המדינה/משרד הרווחה. שנית, גודל הפנימייה קובע גם הוא – פנימיות פרטיות ויוקרתיות הן בדרך כלל קטנות יותר. בנוסף, גם אזור בארץ משפיע, מגורי פנימיה בדרום פעמים רבות יעלה פחות לעומת פנימיה במרכז.

האתגר בניהול פנימיה לילדים עם בעיות התנהגות

פנימייה היא מעצם טבעה מקום שבו מתחוללת אינטראקציה רבה, בין החניכים לבין עצמם וגם בין החניכים לבין הצוות. במוסדות חינוך רגילים כולל פנימיות, אינטראקציה כזו מובילה לעתים למצבי חיכוך וקונפליקט כאלה או אחרים. אך לרוב, אלה נפתרים בקלות יחסית ובאופנים שגרתיים שמקובלים וידועים בעולם החינוך. אך כאשר מדובר ספציפית על ילדים עם בעיות התנהגות, רף הדרישות עולה מבחינה זו והאתגר גדול מהרגיל. אם לכל ילד ואדם למעשה, יש את החסרונות והמגבלות המיוחדים להם, כאן מדובר על מצבים מורכבים מהרגיל, מעט או יותר.

ניתן לומר כי פנימיה לילדים עם בעיות התנהגות מנסה לתת מסגרת, לילדים אשר לא מגיבים טוב למסגרות ולא מסתגלים אליהן. היא מנסה לשפר שילוב בחברה, עבור ילדים שיש להם מה שנקרא "התנהגות אסוציאלית". כמובן, שינויים בנושא זה לא מתרחשים מייד ועשויות להיות לא מעט התנגשויות, בין הכיוון החיובי שאליו מנסים לקחת את החניכים, לבין הרגלים וגישות שליליות שהם רגילים אליהן. מה שהחברה מגדירה כ"בעיה" התנהגותית עשוי שלא להפריע בכלל לילד, אלא להיות ביטוי חיצוני לדבר אחר שכנראה מפריע לו מבפנים.

על אלימות ועבריינות

אלימות מהווה היבט משמעותי במיוחד בניהול פנימיה לילדים עם בעיות התנהגות. היא מגיעה בצורות שונות ועם סיבות רקע מגוונות. לעתים מדובר בילדים שהסתבכו עם עבריינות. במקרים אחרים, הם עשויים להיות אף בעלי עבר של שימוש בסמים אשר מסבך את המצב. אלימות היא לא רק עניין התנהגותי אישי של אותו הילד, אלא סיכון בריאותי ואפילו נפשי לסובבים אותו. היבט זה דורש מודעות והבנה למצבם העדכני של החניכים ואת הידע והניסיון המקצועי, לדעת כיצד לצמצם מקרי אלימות. כהשלמה לכך, יש לדעת כיצד להגיב להם בצורה המיטבית, אם וכאשר הם מתרחשים.

כמובן, פנימיה לילדים עם בעיות התנהגות איננה מסגרת של ענישה או כליאה והמטרה היא לפתור ולקדם את הדברים באופן שמיטיב עם החניכים. גם החניך הספציפי שאיתו יש ברגע נתון סיבוך כזה או אחר וגם עם כל שאר חניכי הפנימייה, אשר מעבירים שעות רבות במחיצתו.

פנימייה לילדים: סיכום

פנימייה לילדים מיועדת לאוכלוסיות מגוונות, החל מילדים שהוצאו מבתיהם ועד ילדים הרוצים ללמוד בפנימייה מתוך בחירה שלהם ו/או של הוריהם. ישנם תכני העשרה שונים, תואמי גיל בכל פנימיה לילדים בני 10 לדוגמא יתאימו תכנים שונים מילדים המתקרבים לגיל 18. צוות הפנימיות מורכב מאנשי צוות רבים שהמשותף להם זו הרצון לעבוד בתוך הפנימיה עם המעטפת שהם מקנים, המקצועיות שהם מביאים איתם והרצון הטוב לקדם את הילדים ככל שניתן.

פנימייה לילדים בני 6 ובכלל זו מסגרת עוטפת, מחבקת, חמה ומעשירה הכוללת בתוכה ליווי רגשי ופיתוח מיומנויות מגוונות. הילדים לומדים לפתח עצמאות אך גם מקבלים את כל התנאים שהם זקוקים להם להתפתחות מיטבית. פנימייה לילדים היא מוסד לימודי וחינוכי המעשיר את החניכים ומעודד אותם לעצמאות ככל הניתן. ישנם סוגים רבים של פנימיות השונות זו מזו באוכלוסיית החניכים, היקף הצוות, ומיקום – תוכלו למצוא פנימיה בצפון ועד הדרום.