Date

פנימייה

פנימייה – מה שחשבתם ומה שלא ידעתם

כשמדברים על פנימייה באופן אוטומטי חושבים על מוסד לנוער בסיכון או נוער קצה, אך התמונה רחבה יותר. פנימיות קיימות עבור אלו שרוצים להתפתח בצורה אחרת, עצמאית ומובנית. ישנם סוגים רבים של פנימיות, המתאימות לסוגים שונים של אוכלוסיות.

מה זו פנימייה?

פנימייה היא מוסד המשלב חינוך ומגורים, בכותלי הפנימייה. החניכים גרים בה, מתחנכים, ומבלים במתחמה את שעות היום. צוות הפנימייה דואגים לכל צרכיהם, בשילוב עידוד עצמאותם. רמת העצמאות הניתנת ו/או נדרשת מהחניכים נקבעת על פי גילם ורמת מסוגלותם. חלק מהפנימיות מעורבות וחלקן נפרדות לפי מגדר, אך גם כשהפנימיות מעורבות מוקפד על שינה בחללים נפרדים.

החניכים מחולקים לקבוצות- לעיתים לפי שכבת גיל ולעיתים לפי משפחתונים- תלוי בסוג הפנימייה. פעמים רבות נערכות תחרויות ידידותיות בין הקבוצות לעידוד פיתוח מיומנויות שונות. ניתן למצוא פנימיות בכל רחבי הארץ, למשל אם אתם מתל אביב ותרצו שהילד יגור קרוב הביתה, פנימיה במרכז תתאים לכם. לחילופין, אם אתם או הילד תרצו שיתרחק קצת מהבית, ישנה אופציה של מציאת פנימיה בצפון או בדרום הארץ.

צוות הפנימייה

הצוות מורכב ממגוון תפקידים. ראשית, ישנה הנהלה המחולקת לעיתים להנהלת פנימייה והנהלת בית הספר, ולעיתים זו הנהלה משותפת עבור שני הגופים. בנוסף ישנו הצוות החינוכי הכולל בתוכו מורים, יועצ/ת, מדריכים ולפעמים מתנדבים.

בנוסף, יש צוות פרא רפואי שמלווה את החניכים במידה משתנה לפי סוג הפנימייה – עובד/ת סוציאלי/ת, מרפא/ה בעיסוק, תרפיסטים ועוד. באופן כללי, הצוות מורכב מאנשים מקצועיים, איכותיים בעלי רצון לתרום ולתת.

אלו אוכלוסיות מתגוררות בפנימייה?

פנימיה מיועדת לאוכלוסיות קשות יום, אך גם עבור ילדים ונוער ממשפחות מתפקדות שאין שום סכנה שיישארו בבית, וכן לילדים ונוער ללא עבר פלילי ו/או קשיים מהותיים. הפנימיות מחולקות על פי סוגי אוכלוסיות, כיוון שכל אוכלוסייה זקוקה לרמה אחרת של תמיכה וליווי.

סוגי פנימיות

 • נוער בסיכון – מדובר בילדים ונוער המגיעים מסביבות חיים מאתגרות שאינן מאפשרות התפתחות תקינה ומימוש פוטנציאל מלא. בדרך כלל, הוריהם נמצאים במצב שבעקבותיו הם מתקשים לגדל אותם כמו שצריך והילדים לא מקבלים מענה מתאים, פנימיה מהווה חלופה לכך.
 • חינוכיות – פנימיות כאלו מיועדות עבור אוכלוסיית ילדים ונוער הנמצאים בתפקוד תקין ומגיעים ממשפחות מתפקדות אך מעוניינים בחינוך לעצמאות. בפנימיות הללו הדגש הוא בעיקר חינוכי ומטרתן לפתח את היכולות של הילד. כמובן שישנו ליווי רגשי אך במידה מועטה יחסית.
 • חינוך מיוחד – לפנימיות מסוג זה מגיעים ילדים ונוער בעלי צרכים מיוחדים הזקוקים לליווי מתמיד מכל הבחינות: לימודית, בינאישית, תפקודית ועוד. הצרכים המיוחדים כוללים בתוכם לקויות למידה וכן תסמונות למיניהן.
 • צו בית משפט – מדובר בפנימיות שהן המוצא האחרון עבור נוער שביצע פעולות עברייניות כחלופה למעצר, ונפלט משאר המסגרות.
 • פוסט אשפוזיות – אלו פנימיות הקולטות חניכים בעלי הפרעות התנהגויות מורכבות, כחלופת אשפוז פסיכיאטרי או אחריו.
 • חרדיות – באוכלוסייה החרדית ישנו נוהג שבחורי הישיבות הגבוהות גרים בפנימייה רחוק מבית הוריהם כדי ללמוד במסגרות נחשבות.
 • דתיות לאומיות – אלו מוסדות המשויכים לפנימיות החינוכיות. בפנימיות הללו ישנם ילדים ונוער מהמגזר הדתי לאומי המגיעים לגור וללמוד בפנימייה מסיבות שונות, בעיקר כדי ללמוד במסגרת איכותית רחוקה מהבית ולפתח עצמאות. לפנימיות האלה קוראים "ישיבות תיכוניות" לבנים ו"אולפנות" לבנות.
 • קדם צבאיות – מדובר בפנימיות שמטרתן להכין את הנערים והנערות לתפקיד צבאי כלשהו. בפנימיות קדם צבאיות יש נהלים קשוחים יותר ושגרה המותאמת להכנה צבאית.

3 היתרונות הבולטים במגורי פנימייה

 1. עצמאות – במגורי פנימיה מקבלים עצמאות ואוטונומיה בהתאם לגיל וליכולות, עם שאיפה לעצמאות מירבית עבורם תוך שמירה עליהם.
 2. תמיכה – בשונה ממגורים בבית, הילד מוקף באנשי צוות לאורך כל שעות היממה. הצוות מגוון, מקצועי ותומך, ונמצא זמין עבור החניכים בכל שעות היום עבור כל נושא. 
 3. תכנים – לעומת בית ספר רגיל, פנימיה מעניקה לחניכים תכנים רבים מעבר לשעות הלימודים.

כמה זה עולה?

אין תשובה חד משמעית אלא מדובר בטווח רחב של מחירים הנקבע לפי פרמטרים רבים. ראשית המחיר תלוי בעיקר בסוג הפנימייה והאם היא ממומנת מטעם המדינה/משרד הרווחה. שנית, גודל הפנימייה קובע גם הוא – פנימיות פרטיות ויוקרתיות הן בדרך כלל קטנות יותר. בנוסף, גם אזור בארץ משפיע, מגורי פנימיה בדרום פעמים רבות יעלה פחות לעומת פנימיה במרכז.

לסיכום

פנימייה זה מוסד לימודי וחינוכי המעשיר את החניכים ומעודדם לעצמאות ככל הניתן. ישנם סוגים רבים של פנימיות השונות זו מזו באוכלוסיית החניכים, היקף הצוות, ומיקום – תוכלו למצוא פנימיה בצפון ועד הדרום.