Date

דרושים מדריכי נוער עם הלב במקום הנכון

מדריכי נוער

מחפשים עבודה משמעותית? עבודה שבה אף יום לא דומה לקודמו, עבודה מאתגרת ומרתקת שבה אתם באמת משפיעים על הסביבה שלכם? הגעתם למקום הנכון- דרושים מדריכי נוער במגוון תחומים!

המציאות הישראלית כיום בקרב בני הנוער לא פשוטה כלל. קיימים לחצים אדירים על נערות ונערים הן בפן ההתנהגותי והן בפן הלימודי. מערכת החינוך לא יודעת להתמודד עם כל תלמיד, בוודאי לא עם תלמידים בעלי רקע נפשי מורכב ובעיות התנהגות, ולצערנו תלמידים שלא מצליחים למצוא את דרכם בתוך המערכת נפלטים מתוכה ברוב המקרים לרחובות. בני נוער אלה נחשבים לנוער בסיכון גבוהה כי קיים סיכוי גדול שלא יצליחו למצוא את עצמם ומתוך חוסר היציבות ושעמום יתדרדרו לפשע, אלימות וסמים.

מדריכי נוער בפנימיות, הוסטלים ודיורים מוגנים בכל רחבי הארץ כמו דיור מוגן בחיפה, בתל אביב ובבאר שבע, הם שמצליחים להחזיק את אותם נערים עם הראש מעל המים. מדריכי נוער בסיכון נותנים לילדים תקווה שהמציאות יכולה להשתפר ועתידם יכול להיראות אחרת.

ולשם כך קמה קבוצת גיא המחזיקה בפנימיות והוסטלים שתומכים בבני נוער עם קשיים התנהגותיים ונפשיים. אז מה האפשרויות הקיימות ומה מקומם של מדריכי נוער?

הפנימיות: דרושים מדריכי נוער עם נשמה

הפנימיות הן למעשה הבית העיקרי של התלמידים. הן משלבות מגורים ולימודים בתוך הפנימיה ומיועדות לבני נוער בגילאים 18-12 עם בעיות נפשיות ורגשיות. צוות הפנימייה מורכב מאנשי מקצוע כמו מטפלים, עובדים סוציאליים, פסיכולוגיים וכן מדריך נוער בסיכון.

אך לב ליבו הפועם של המקום הם מדריכי נוער המשמשים כחבר, האוזן הקשבת ומי שאמור לראות את הנער ולא רק את המטופל. מול המדריכים יוצא מהנערים משהו אחר, אמיתי ורך יותר המדריך מתפקד כמו אח גדול עבור אותם בני נוער, והם מחפשים את אהדתו והערכתו. בניגוד למפגשים של בני הנוער עם אנשי המקצוע הם לא מרגישים נבחנים בכל מול המדריכים, הקשר הוא יותר טבעי ומשפחתי, התלמידים מחפשים אדם שישמש להם מורה דרך ויקשיב גם לצרות הקטנות שעוברות עליהם כמו כל מתבגר בגילם. התפקיד איננו פשוט, רוב הנערים שמגיעים למסגרות אלו הם בעלי סיפור חיים מורכב שעברו לא מעט אתגרים ומכשולים בחייהם, וגם מדריכי נוער בסיכון, כמו מדריכת שיקום נפגעי נפש, צריכים להיות בעל חוסן נפשי. ובהתאם לכך, תחושת הסיפוק של המדריך בסוף התהליך היא אדירה, וגם ההכרה כי באמת עזרת לאדם שהיה במצוקה ממשית.

הוסטלים לנפגעי נפש: דרושים מדריכים עם חוסן וחזון

בניגוד לפנימיות, הוסטלים לנפגעי ונפגעות נפש הם פתרונות דיור עבור אנשים בוגרי בגילאי 18 ומעלה שהקשיים הנפשיים שלה פוגעים בתפקוד היום יומי שלהם ולא מאפשר להם לגור לבד. אמנם גם ההוסטל מאגד בתוכו את עניין הלימודים והתעסוקה, אך רמת העצמאות של התלמידים בפנימיות גבוה בהרבה מעצמאותם של הדיירים המתגוררים בהוסטלים. הדיירים בהוסטלים זקוקים לתמיכה רבה ועזרה טיפולית מתמדת הכולל סדר יום מובנה, יציאה קבועה למסגרת תעסוקתית, טיפולים שונים שההוסטל מציע ועוד. רמת העצמאות מדייר אחד למשנהו משתנה בהתאם ליכולות שלהם, והמטרה היא לתת לכל דייר את הכלים להגיע לרמת עצמאות מקסימלית וליצור קהילה תומכת לנפגעי נפש בתוך ההוסטל.

תפקידם של מדריכי השיקום נפגעי נפש הוא קריטי, והוא לב העשייה השיקומית של המתמודדים. הצוות הטיפולי מתווה תוכנית שיקומית עבור מתמודד הנפש ומטרתו העיקרית של המדריך היא לעזור למתמודד לפתח את אותן מיומנויות חיוניות עבורו. בנוסף מטרה חשובה נוספת של מדריך בהוסטל הוא להקנות למתמודד הנפש מיומנויות חברתיות שיעזרו לו לתפקד כאדם עצמאי בתוך ההוסטל ומחוצה לו. המדריך למעשה מתווך את המציאות למתמודד הנפש ומלמד אותו מהי ההתנהגות המתאימה באמצעות כלים טיפוליים מתאימים. התפקיד המורכב הזה כמובן מתבצע באמצעות ליווי עוטף של אנשי מקצוע המכוונים את המדריך באמצעות הכלים הטיפוליים שברשותם.

המפתח להצלחה בתפקיד זה הוא על ידי תקשורת טובה. מדריך שיקום שיצליח לתקשר נכון עם מתמודד הנפש שלו יבצע את המשימה באופן הטוב ביותר. התפקיד מצריך הרבה אהבה, אמפטיה, סבלנות ורגישות. באמצעות עבודה נכונה עם מתמודד הנפש, לשתף אותו בתהליך, לתת לו לחלוק את הקושי שאיתו הוא מתמודד, להכיל אותו ולתמוך בו, לתת לו תחושה שהוא שווה- כל אלה יעזרו בהתקדמות של המתמודד ויהוו ושיפור משמעותי בתפקודו.

למרות אופיו הטיפולי של התפקיד הוא איננו דורש תואר אקדמי בתחומי הטיפול. מדריכי שיקום לנפגעי נפש בהחלט יכולים ללמוד את המיומנויות הנרכשות, וכמובן לאור העזרה והליווי של הצוות הטיפולי העוטף מסביב ניתן לבצע את התפקיד בצורה טובה גם ללא תואר. עם זאת, תואר בתחומי הטיפול ופסיכולוגיה בהחלט מעשיר את עולמו של מדריך נוער ושיקום, והתהליך השיקומי והטיפולי של מתמודד הנפש יותר ברור עבור מי שלמד את התחום.

מדריכי שיקום נפגעי נפש יכולים גם ליהנות מהגמישות שהתפקיד מציע- לרוב השעות נוחות, ניתן לשלב לימודים באוניברסיטה ואפילו עבודה נוספת. ראוי להדגיש כי עבור משרות מדריך נוער דרושים אנשים אחראיים, ויחד עם זאת, ברוב המקרים, עבור משרות של מדריך נוער בסיכון דרושים אנשים בעלי ניסיון.

מדריך נוער: סיכום

תחום ההדרכה על כל צורותיו- נוער בסיכון, נפגעי נפש, הדרכת נוער וכו' הוא תחום רחב ומספק. המדריך הוא בעל השפעה גדולה על חייהם של האנשים הסובבים אותו ולעיתים אף מכתיב את הלך היום של המתבגר או המטופל. עבודה עם נוער בסיכון משלבת חזון, שליחות ורצון לעזור לנערים במצוקה נפשית ופיזית, לשנות את המציאות העגומה שנגרמה להם רק כי הם לא הצליחו לעמוד בתנאים הנוקשים של המסגרת. דרושים מדריכי שיקום לנפגעי נפש שמסוגלים להתמודד עם סיפורים קשים ברגישות ואמפטיה. דרושים מדריכי נוער כדי להיות אוזן קשבת ולתת לנערים תחושה שרואים אותם, שלמישהו אכפת מהם והם חשובים לו.

אז אם תחום ההדרכה מעניין אתכם, אם את בעלת רקע בתחום טיפול הנפש, אם אתה אוהב בני נוער ורוצה להיות משמעותי- הגעת למקום הנכון.